Rekordní úrody znehodnocují současnou cenu kávy

Pozor, jen pro zkušené investory! Tak nějak by měla znít výstraha, kterou by měl mít na paměti každý, kdo se chce při burzovních obchodech zaměřit na trh s kávou. Její cenové pohyby jsou totiž natolik výrazné, že mohou ve velice krátké době přinést nejen zajímavý profit, ale i výrazný prodělek. Proto je obchodování s kávou určeno vedle producentů jen odvážným obchodníkům. Ti mohou ke svým spekulacím využívat londýnskou burzu LIFFE, kde se obchoduje hořká asijská káva Robusta, nebo newyorskou burzu NYMEX divize CSCE s kávou Arabika.

Káva je jednou z komodit, jejichž množství úrody a potažmo i cena je ovlivnitelná počasím. V průběhu posledních tří desetiletí minulého století se cena arabiky vyšplhala až k 300 centům za váhovou libru kávových zrnek, aby se následně propadla a držela na úrovni 100 centů (s výjimkou počátku 90. let, kdy spadla až na 50 USD). Při stanoveném objemu komodity na 37 500 váhových liber kávy tak burzovní investor vydělá či ztratí při pohybu ceny kávy o 1 cent 375 dolarů. Při nárůstu ceny kávy o 200 centů tak může investor v průběhu jednoho roku vydělat i 75 tisíc dolarů. Ovšem za předpokladu, že správně odhadne následný směr, jímž se cena vydá. Jinak mu asi moc chuti do dalších burzovních obchodů nezůstane.

Od prosince 1999 lze sledovat dlouhodobý pád ceny kávy způsobený zvyšujícím se stavem zásob. Předpovědi amerického ministerstva zemědělství v loňském roce hovořily o nejvyšších zásobách za posledních sedm let, při růstu světové produkce kávy o 0,9 %, čímž dosáhla rekordních 115,1 miliónu 60 kilogramových žoků (přibližně 15,2 miliardy liber). Letošní úrodě pomohlo vhodné suché počasí v hlavním pěstitelském regionu Kolumbie v lednovém období. Protože i Brazílie měla vyšší úrodu, než se očekávalo, mohla The International Coffee Organization ohlásit letošní přebytek 10,7 mil. žoků kávy. Na jaře cena kávy poklesla již o 82 % ze svého maxima z dubna 1997, což byl sedmý největší pokles jakékoliv komodity v historii od roku 1877. Přičemž pokles tohoto rozsahu se vyskytuje u každé komodity pouze jednou za 40 let. V historii pak pouze devět trhů pokleslo od maxima o více než 80 %. U kávy to však nebyl konec a v červenci se propadla na 36leté minimum, přestože se od července 2000 představitelé Asociace zemí vyvážejících kávu (ACPC) snaží cenový pád zastavit zadržováním exportu. Letos v květnu se v Londýně navíc dohodli na likvidaci části zásob, aby tak snížili její nabídku na trhu. Tato opatření se však zatím míjejí účinkem, protože chudé země pěstující kávu si na rozdíl od ropných šejků OPEC nemohou dovolit jen tak snižovat svou produkci. Kartelová dohoda tím pádem není příliš dodržována. Navíc na příští rok ohlašují producenti opět rekordní sklizeň. Převis nabídky komodity by tak měl pokračovat i v roce 2002.

Petr Sejkora

Autor je analytik společnosti Impress Marketing

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info