Ročník 2000 může být opět mimořádně zdařilý

Rocník 2000 muže být opet mimorádne zdarilý

MÍSTOPREDSEDA CESKOMORAVSKÉ VINOHRADNICKÉ A VINARSKÉ UNIE JAROSLAV MACHOVEC:

* V pražských vinárnách ci vinotékách je již nejméne tri týdny k mání první letošní burcák. Vinari upozornují, že kvuli rychlému zrání vinné révy zacne letošní sklizen mimorádne brzy. Jak velký predstih vegetace má?

Vegetacní cyklus ve vinicích je urychlen o dva, nekde až o tri týdny. Vlivem výrazne vyšších teplot réva zdarile odkvetla už koncem kvetna. Jednotlivé fáze v jejím vývoji postupovaly rychleji a byly kratší. Mohutnost keru je sice trochu menší, ale hrozny v cervenci nabraly vláhu a predtím mely i hojnost slunecních paprsku.

* Jarní sucha, které tvrde zasáhlo zemedelce, vinarum naopak prospelo. Dá se to tak ríci?

Ano, je to tak. Vinná réva, jež je hlubokokorenící rostlina, si s nedostatkem vláhy snáze poradila. Postiženy byly jenom nekteré vinice na pískách a mladé výsadby s méne rozvinutým korenovým systémem. Slunecní osvit, který réva potrebuje, byl celkove velice dobrý. Dá se ríci, že letošní prubeh pocasí jako by nás posunul o pár set kilometru níže. Na jih od Brna vinari letos napocítali tolik teplých a slunecných dnu, kolik jich bežne bývá v severní Itálii.

* Kdy se letos otevrou nákupny hroznu?

Vetšinou to bývá mezi 15. a 20. zárím. Letos se dá ocekávat, že plná sklizen zacne už nyní, v prvním zárijovém týdnu. Letošní sklizen bude výjimecná i v tom, že mnohé odrudy vykazují v tuto dobu cukernatost, jakou ani nikdo z pametníku nepamatuje. Sorty, které se jindy sbírají až ke konci mesíce, se zacnou sbírat už na jeho zacátku.

* Pametnici tvrdívají, že v našich prírodních a klimatických podmínkách se vydarí zpravidla jenom dva rocníky z deseti. Prelom tisíciletí však tyto statistiky borí. Vedle vydarených rocníku 1997 a 1999 se rýsuje další vynikající - tentokrát s magickou císlicí 2000. Cím si to vysvetlit?

Nevím. Opravdu to vypadá, že tri rocníky z posledních ctyr let budou velmi dobré. Mnozí starší vinari z toho usuzují, že by mohlo jít o dusledek globálního oteplování. Vždyt i pozdní a kyselejší odrudy mely, a obzvlášt letos, vykazují nezvykle vysoký obsah cukru. Možná ale príští roky ukáží, že šlo jen o jakousi výjimku z pravidla.

* Kdybyste mel porovnat lonský velmi dobrý rocník s tím letošním. Jaký bude lepší: ten se tremi devítkami nebo se tremi nulami na konci?

Na to je zatím brzy. Vinari bývají ve svých soudech opatrní. Už proto, že ješte mohou prijít trebas kroupy a i sebenadejnejší úroda muže prijít v krátkém okamžiku vnivec, jako se to nedávno stalo na Strážnicku ci na Pálave v okolí Prítluk. Krome toho letos ve vinicích mnohem více než jiné roky škodí špacci. Pokud ale bude zárí tak pekné, jak meteorologové predpovídají, kvalitativní parametry vína by mohly dosáhnout vysokých hodnot. Lícka hroznu jsou už krásne oslunená a nazrálá. Bobule nejsou trpké a dají se jíst.

* Podle vinarského zákona o kvalite a zatrídení vín rozhoduje predevším obsah cukru. Bude hodne nejkvalitnejších vín, neboli vín s prívlastkem?

Vše tomu nasvedcuje. Už lonský rocník byl mimorádne dobrý. Cást lonských vín je zatím uložena a zraje. Mezi nimi jsou vína zarazená ve vyšších kategoriích, jako pozdní sber nebo výber z hroznu. Loni se do techto tríd vešlo i nemálo modrých odrud. Treba frankovky s cukernatostí až 27 stupnu normalizovaného moštomeru (27 kilogramu cukru ve sto litrech moštu - pozn. redakce) se u nás vidí málokdy.

* Od 21. srpna platí novela vinarského zákona. Co nového prináší, predevším z pohledu spotrebitele?

Novela lépe vyrešila oznacování vín. Poucený spotrebitel by tak mel na etikete o víne dostat informaci na úrovni odpovídající evropskému standardu. Zprísnují se též požadavky na kvalitu dovážených vín. Rozšírila se i rada prívlastkových vín. Krome kabinetu, pozdního sberu a výberu z hroznu zákon definuje další tri kategorie: výber z bobulí, ledové víno a slámové víno.

* Jak se tyto speciality od sebe liší?

Bobulový výber je vybrané víno s cukernatostí nad 27 stupnu. Ledové víno se sklízí pri minimálne mínus šesti stupních Celsia a ihned se lisuje. Vymrzlá voda zustane v hroznech a víno má opet vysoký obsah prírodního cukru. Víno slámové vzniká tak, že se hrozny po sklizni povesí nebo uloží na slámové rohože, kde zvolna vysychají.

* Zákon také vubec poprvé presne definuje, co je burcák...

Ano. Deje se tak kvuli ochrane zákazníku pred ruznými napodobeninami a umožní to i úcinnejší postih nepoctivcu. Burcákem se rozumí pouze hroznový mošt, který musí obsahovat stanovené množství alkoholu. Zároven se smí vyrábet za úcelem prodeje a prodávat pouze v období mezi 15. srpnem a 30. listopadem. Letošek byl výjimecný v tom, že první burcák z raných odrud se objevil již pred 15. srpnem.

* CR není ve výrobe vína sobestacná, více než polovinu jeho spotreby každým rokem dováží. Vinari si však opakovane stežují na dovozy španelských stolních krabicových vín za podhodnocené ceny, jimž nejsou schopni konkurovat a také na nepružné uvolnování kvót pro dovoz cisternových vín se zvýhodnenou celní sazbou. Zmenilo se v tom neco?

U dovozu vín v kartonových obalech v letošním roce - po trech letech usilovného upozornování všech orgánu, které s tím mají co do cinení - k urcitému zlepšení došlo. Celníci zprísnili své kontroly, inspektori Ceské zemedelské a potravinárské inspekce udelili podvodne jednajícím firmám citelné pokuty. Deklarované dovozní ceny už jsou vyšší než dríve, ale stále ješte neodpovídají reálné hodnote. Pokud jde o kvóty na dovoz cisternového vína ci moštu, musím konstatovat, že situace stále není dobrá. Potrebovali bychom napríklad dovézt více cervených vín. Spotreba cerveného vína k bílému je dnes u nás padesát na padesát. Ve vinicích je modrých odrud méne než 30 procent. Cla jsou navíc nastavena tak, že hotové víno má lepší vstupní podmínky než polotovar. To znevýhodnuje domácí výrobce a naopak motivuje jeho dovozce.

* Jak odhadujete pro letošní sezónu vývoj výkupních cen hroznu a následne i spotrebitelských cen vína?

Ceny hroznu se kvuli jejich vyšší kvalite v porovnání s lonskem zrejme mírne zvýší. Od cen hroznu se odvíjejí i ceny vína jako konecného produktu. Jak pestitelum, tak i zpracovatelum stoupají náklady na pohonné hmoty, energie i pomocné materiály. Domnívám se, že spotrebitelské ceny mírne porostou, ale žádný dramatický rust to nebude. Do konce tohoto roku se ceny vína na trhu nijak výrazneji nezmení.

* Mení se trendy v jeho spotrebe?

Spotreba vína v posledních letech zvolna roste. V soucasnosti se pohybuje okolo 15 litru na osobu za rok. Nejlevnejší stolní vína se v našich podmínkách efektivne vyrábet nedají a budou se k nám v prevážné míre dovážet. Ale kvalitní vína domácí provenience si své místo na trhu nepochybne udrží. Za zvlášt pozitivní považuji to, že dík lepší osvete a publicite roste povedomí lidí o víne. Postupne se mení i náhled vedeckých a lékarských kruhu, jež už víno neposuzují pouze jako alkohol a stále víc uznávají i jeho príznivý vliv, samozrejme pri strídmé konzumaci, na lidské zdraví.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info