Rusové dávají stále častěji přednost pití kávy před tradičním čajem, což se promítá i v českém exportu
19.10.2017 | APIC-AK
V letošním roce vyrostla spotřeba kávy v Rusku až o 20 %. S tím souvisí také zvýšení importu kávových zrn a souvisejících produktů. Za prvních sedm měsíců roku 2017 se dovezlo 64,4 tis. tun nepražených kávových zrn typu „arabika“ v hodnotě 213 mil. USD (zvýšení o 66 % oproti analogickému období 2016), v případě nepražených zrn typu „robusta“ to bylo 57 tis. tun v hodnotě 133 mil. USD (zvýšení o 32 %). Rusko kávová zrna nejčastěji dováží z Brazílie, Kolumbie, Hondurasu a Etiopie. Zvýšil se také import pražené kávy o 13 – 17 %.
Aktuálně je průměrná roční spotřeba kávy na osobu v Rusku okolo 800 gramů (v Německu je to asi 5 kg, ve Finsku 11 kg). Ruský kávový trh má rozhodně potenciál růst. Podle některých analytiků může spotřeba kávy v Rusku v nadcházejících letech vyrůst do řádu kilogramů. Kultura pití kávy a návštěvy kaváren se především ve velkých ruských městech stávají populární módní záležitostí. S tím souvisí i masové rozšiřování především zahraničních, ale i domácích sítí kaváren.Na druhou stranu dochází u pro Rusko tradičního čaje ke snižování spotřeby i importu. Čaje bylo v letošním roce zatím dovezeno o 8 % méně, cikorky o 20 % méně. Toto snížení se může týkat i českých exportérů, kteří v roce 2016 vyvezli do Ruska čaj v celkové hodnotě přes 25 mil. Kč (čaj byl 14. nejvýznamnější potravinářskou položkou našeho exportu do Ruska). Letošní export čaje z České republiky do Ruska dosáhl za prvních osm měsíců hodnoty pouze přes 1 mil. Kč a zaznamenal tak obrovský propad.
zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR
Další články v kategorii Potravinářství
- Češi za polední menu platí rekordně: průměr už přesáhl 200 korun (12.05.2026)
- Sady Schwarz z Rokycanska přišly vinou čtyř hodin mrazů 30. dubna o půlku úrody (12.05.2026)
- Potravinový ombudsman jednal s nevládními organizacemi, tématem byla transparentnost i nekalé obchodní praktiky (12.05.2026)
- Hazard, který vyšel. Zadlužila rodinu, aby vařila na památkově chráněném statku (12.05.2026)
- Cukrovar Vrbátky se loni dostal do ztráty, tržby mu klesly o 179 milionů Kč (11.05.2026)
- Výroba vepřového na jižní Moravě se letos po dvouletém růstu propadla (11.05.2026)
- Návrh Pirátů na nižší DPH na potraviny a hygienické prostředky vláda asi odmítne (11.05.2026)
- FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly (11.05.2026)
- Při jarní Sbírce potravin se vybralo 702 tun potravin a drogerie, meziročně více (08.05.2026)
- Slovensko kvůli klesajícím cenám mléka navýší dotace farmářům, řekl ministr (07.05.2026)

Tweet



