Velikonoce letos s vyššími náklady: Co stojí za rostoucími cenami?
20.03.2025 | pekarske-technologie.cz
Tradiční velikonoční pečivo, jako jsou mazance, beránci nebo jidáše, se letos prodraží. Zvýšené náklady na suroviny, mzdy i obalový materiál způsobily nárůst cen, který může dosahovat až třiceti procent. Spotřebitelé si tak za oblíbené pečivo připlatí, zatímco pekaři se snaží udržet kvalitu i dostupnost svých produktů.
Jednou z hlavních příčin růstu cen jsou dražší vstupní suroviny. Podle Českého statistického úřadu se v posledním roce významně zdražila vejce, mléčné výrobky a kakao. Cena vajec vzrostla o více než dvacet procent, u mléčné čokolády a kakaa činí nárůst dokonce čtyřicet procent. Tento trend způsobila nejen zvyšující se poptávka, ale také omezená nabídka kvalitní pšenice a obilovin na evropských trzích.
Mzdy a regulace balení přispívají ke zdraženíKromě surovin ovlivňují ceny pečiva také rostoucí mzdové náklady a nové regulace v oblasti balicích materiálů. Nedostatek pracovních sil nutí pekařské provozy navyšovat mzdy, což se následně odráží ve finální ceně výrobků. Současně se zvyšují náklady na obalový materiál, konkrétně na kartony a další obaly, jejichž výroba se v posledních letech prodražila kvůli ekologickým požadavkům a regulacím.
Jak se změny promítají do cen pečiva?Různé pekařské provozovny zdražují v různé míře. Například cena tradičního velikonočního beránka se v některých pekárnách zvedla až o třicet procent. Máslovo-tvarohový beránek, který loni stál 199 korun, letos zákazníky vyjde na 259 korun. Beránek s polevou podražil o padesát korun na 299 korun. Mazance, které obsahují méně surovin podléhajících zdražení, vzrostly cenově méně – v průměru o pět procent.
Výhled do budoucnaPekařské firmy se snaží optimalizovat své procesy a hledají cesty, jak zmírnit dopady rostoucích cen. Nicméně vzhledem k pokračujícím výkyvům na trhu s obilovinami, mléčnými výrobky a dalšími klíčovými surovinami nelze očekávat rychlý návrat k nižším cenám. Spotřebitelé tak musí počítat s tím, že velikonoční pochoutky zůstanou i v nadcházejících letech cenově náročnější.
Pro ty, kteří chtějí ušetřit, může být řešením domácí pečení. I když ceny surovin rostou, výroba vlastního pečiva může být stále cenově výhodnější než nákup hotových výrobků. Navíc umožňuje plnou kontrolu nad kvalitou surovin a přizpůsobení receptury podle vlastních preferencí.
Autor: redakce
Další články v kategorii Potravinářství
- Moderní pece v roce 2026: technologie, které mění provoz pekáren (18.01.2026)
- Svaz vinařů ocení počiny pozitivně ovlivňující přírodu cenou Vinatura (17.01.2026)
- Téměř polovina škol vaří podle nové vyhlášky. Strávníků ubylo, zjistil průzkum (16.01.2026)
- Praha rohlíková. Legendu z Míráku střídá vyladěný párek či svíčková nebo nutella v rohlíku (16.01.2026)
- Školní jídelny zavádí nové obědy podle vyhlášky. Dětem ale nechutnají (16.01.2026)
- Zkontrolujte si medy. Do českých obchodů se dostaly závadné z Číny (16.01.2026)
- Drtivá většina školních jídelen přesoluje polévky, ukázal průzkum. I dochucovadly (16.01.2026)
- Zahraniční obchod ČR se zeleninou měl v roce 2024 rekordní schodek 13,5 mld.Kč (16.01.2026)
- Mladé kuchařské talenty se utkají o titul BernardChef (16.01.2026)
- Ceny alkoholu v Německu patří k nejnižším v EU, pod průměrem jsou i v Česku (15.01.2026)

Tweet



