SPM: Zvýšení cen obilí znamená vyšší ceny mouky
03.07.2000 | Agris
Představenstvo Svazu průmyslových mlýnů ČR (SPM) apeluje na vedení Agrární komory ČR (AK) a Ministerstvo zemědělství ČR (MZe), aby zvážily vhodnost současného tlaku na zvyšování cen potravinářské pšenice z letošní sklizně. Shodlo se na tom při svém jednání ve čtvrtek 29. června.
Podle SPM povede zvýšení cen obilí k růstu cen krmných obilovin, a tím i cen živočišných výrobků, což může způsobit "negativní důsledky pro bilanci obilovin jako celku". "V porovnání s obdobnou situací před třemi lety lze konstatovat, že takové jednání mělo posléze opačný účinek," konstatuje se v prohlášení SPM. Mlynáři v této souvislosti upozorňují, že ceny potravinářské pšenice již "skokově vzrostly" zhruba o dvacet procent, a protože cenový nárůst dále pokračuje, bude SPM nucen přistoupit v závislosti na cenách obilí přistoupit ke zvyšování cen svých výrobků.
Podle SPM tvoří obilí v mlýnech asi 70 až 75 procent výrobních nákladů, k růstu nákladů přispěl i růst cen nafty asi o třicet procent, ceny mouky však v průběhu posledního roku klesly o deset procent. Mlýny tak vyrábějí pod úrovní své rentability.
Vedení SPM také nesouhlasí s nekontrolovatelným vývozem obilovin a nesouhlasí s plošným požadavkem na snížení lhůt splatnosti za obilí na 30 dnů, "pokud nebude dosaženo stejného opatření na straně odběratelů a obchodních řetězců, které požadují splatnost až 90 dnů".
Další články v kategorii Potravinářství
- Státní instituce i samosprávy by měly ještě více upřednostnit české potraviny (30.06.2026)
- Který výrobek přesvědčí porotu letos? Startuje soutěž Nejlepší biopotravina roku 2026 (29.06.2026)
- Vláda projedná vyšší dotace pro včelaře kvůli zdražování včelařského vybavení (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Polsko plánuje zvýšit daň z alkoholu a cukru, potřebuje peníze pro zdravotnictví (25.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu korun (25.06.2026)
- Martin Šebestyán: Můj cíl je změnit strukturu zemědělství, aby potravinová suverenita byla vyšší než 55 % (25.06.2026)
- Nové požadavky na kontrolu Listeria monocytogenes (25.06.2026)
- Vojtěch podpořil regulaci prodeje energetických nápojů dětem, vzniká návrh (25.06.2026)
- Ve výdejních boxech může být v létě přes 50 stupňů, hrozí zkažení potravin (24.06.2026)

Tweet



