Madeta zmodernizovala v Č. Krumlově výrobu nivy, chce ji víc vyvážet

Největší česká mlékárna Madeta zmodernizovala v Českém Krumlově výrobu plísňového sýra niva. Kapacita závodu se rozšířila téměř o polovinu, denně může vyrobit až 21 tun sýru ze 180.000 litrů mléka. Firma chce nivu víc vyvážet. Již loni změnila způsob solení nivy. Do proměn zatím firma investovala 250 milionů Kč, v budoucnu plánuje robotizované vyklápění sýrových bochníků z forem. ČTK to řekli ředitel krumlovského závodu Pavel Hlásenský mladší a mluvčí Madety Marta Faktorová.

"Poptávka po našem sýru se neustále zvyšuje. Na českém trhu jsme největší výrobci a chtěli bychom zvýšit i exportní dodávky," řekl ředitel. Nyní závod vyváží pět až sedm procent výroby. O nivu mají zájem zákazníci z Maďarska, Ukrajiny, Španělska nebo Bulharska a nově i z Řecka.

Nová výrobní linka funguje od července. Technologii dodala německá firma Alpma. V sýrárně jsou i nové podlahy, stropy, okna či vzduchotechnika. Součástí linky je devět automatických klima tunelů, v nichž při regulované teplotě a vlhkosti ze sýrů jeden den odkapává syrovátka. Odpadlo ruční mytí drah, po nichž se sýry pohybují, což zaměstnancům ulehčilo práci, nemusí linku čistit ručně. Firma chce ještě zautomatizovat vyklápění sýrů z forem, díky tomu pak ubude ruční práce.

Původní výrobní linka byla z roku 1989. Změny začaly v roce 2020. Nejdřív firma vyměnila v sýrárně myčku forem. Loni změnila způsob solení. Místo solných lázní přešla na suché solení. Niva se poslední desítky let solila nejdřív solí na páse solným roztokem, potom v solné lázni a na závěr ručně. Teď nivu Madeta solí tryskáním suché soli. Ušlechtilá plíseň tak nivou podle ředitele krásně proroste až ke krajům.

Závod se 61 zaměstnanci vyrábí tři druhy nivy, 82 procent tvoří niva s padesáti procenty tuku v sušině, zbytek niva se 60 procenty tuku v sušině a prémiový plísňový sýr Caesar Bleu, který na rozdíl od nivy obsahuje kvasinkovou kulturu. Niva zraje ve sklepích měsíc, Caesar Bleu tři až tři a půl měsíce. V každém sklepě je naskladněno asi 45 tun.

Madeta je největší producent nivy v ČR, přes 90 procent jde na český trh. V Krumlově, kde se niva vyrábí od roku 1949, je denní produkce 15 tun sýrů, to je 5400 bochníků, ze 120.000 litrů mléka. Ušlechtilou plíseň pro nivu pěstují dvě pracovnice v závodní laboratoři na zabijačkových krupkách. Dříve ji Madeta pěstovala na usušených chlebových kůrkách v Českých Budějovicích.

Historie krumlovského závodu sahá do roku 1942, kdy tam němečtí rolníci postavili mlékárnu. Výroba nivy začala v roce 1949, zaváděl ji donský kozák Andrej Charitonov, který se za první světové války v zajetí na Korsice seznámil s výrobou plísňového sýra gorgonzola.

Madeta má čtyři výrobní závody: v Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci a Pelhřimově. Zaměstnává 1500 lidí, zpracuje denně téměř milion litrů mléka. Má 170 dodavatelů syrového mléka, nabízí přes 250 druhů výrobků, vyváží pětinu produkce. V červnu byla výkupní cena za litr syrového mléka 10,98 koruny. V roce 2020 měla Madeta tržby 5,61 miliardy Kč a zisk po zdanění 311,4 milionu. Vyplývá to z výroční zprávy. Loni tržby poprvé přesáhly šest miliard korun.

vkc kš

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info