Spotřebitelské ceny a životní náklady v červenci

Celková hladina spotřebitelských cen se v červenci ve srovnání s předchozím měsícem zvýšila o 1,0 %, z toho podíl regulovaných cen činil 0,4 procentního bodu. Na růstu regulovaných cen se podílelo zejména zvýšení cen zemního plynu a čistého nájemného v nájemních bytech. Podíl tržních cen na cenovém růstu (0,6 procentního bodu) byl výrazně ovlivněn zejména zvýšením cen zahraničních rekreačních zájezdů.

Ceny bydlení již podruhé v tomto roce byly ovlivněny zvýšením cen zemního plynu, které v červenci představovalo 11,2 % (meziročně vzrostly ceny plynu o 38 %). V důsledku deregulace vzrostlo nájemné v průměru o 3,6 %, což je nejnižší zvýšení za celé období jeho postupné deregulace. Zvýšení cen v oddíle rekreace a kultura bylo důsledkem sezónního růstu cen zahraničních rekreačních zájezdů o 24,2 %, ceny rekreačních pobytů v tuzemsku vzrostly o 5,8 %. Z dalších položek zaznamenaly cenový růst noviny a časopisy v průměru o 1,3 %. Mírný pokles cen se projevil u televizních přijímačů, videorekordérů, magnetofonů, osobních počítačů, fotoaparátů, videokamer, nosných médií pro záznam obrazu a zvuku, květin. V oddíle zdraví vzrostly zejména ceny léčiv (o 1,1 %). V oddíle ostatní zboží a služby se mírně zvýšily ceny zboží a služeb určených pro osobní hygienu.

Snižující vliv na vývoj inflace měl pokles cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a doprava. Snížení cen potravin bylo způsobeno zejména snížením cen brambor o 53,6 % (z 24,27 Kč v červnu na 11,22 Kč v červenci) a čerstvé zeleniny o 13,1 %. Naopak další zvýšení cen, i když mírnější než v předcházejících měsících, zaznamenaly ceny masa (o 1,0 %). Zpomalil se zejména meziměsíční růst cen vepřového masa ze 3,6 % v červnu na 1,5 % v červenci. Ceny drůbeže vzrostly o dalších 1,7 %. Z dalších druhů potravin se zvýšily hlavně ceny ovoce o 8,6 % v důsledku růstu cen jižního ovoce o 17,2 %. Mírně se zvýšily ceny mouky, trvanlivého pečiva, rýže, ryb, sýrů, kakaa, čokolády a některých nealkoholických nápojů. Naopak pokles zaznamenaly především ceny vajec, těstovin, mléka, tuků, cukru, kávy a některých dalších potravin. V oddíle doprava ceny pohonných hmot po tři měsíce trvajícím růstu klesly o 2,0 %. Ceny veřejných dopravních služeb se zvýšily o 0,6 % vlivem zejména zvýšení jízdného v městské hromadné dopravě.

V ostatních hlavních oddílech spotřebního koše ceny stagnovaly nebo mírně klesaly.

U alkoholických nápojů nastalo mírné snížení cen piva a lihovin, zatímco ceny vína opět mírně rostly. V oddíle odívání a obuv se snížily ceny obuvi o 0,5 %. Ve veřejném stravování a ubytování se zvýšily zejména ceny ubytovacích služeb o 0,9 %. Ceny v restauracích a jídelnách stagnovaly. V oddíle pošty a telekomunikace se opět snížily ceny mobilních telefonických přístrojů.

Jádrová inflace, tj. meziměsíční přírůstek indexu spotřebitelských cen počítaný na celém spotřebním koši po vyloučení vlivu změn regulovaných cen, daňových úprav a jiných administrativních opatření, činila v červenci 0,6 %, po očištění o sezónní vlivy rovněž 0,6 %.

Tzv. čistá inflace v červenci ve srovnání s červnem činila 0,7 %, v porovnání se stejným měsícem předchozího roku 4,7 %. Je počítána na neúplném spotřebním koši, z něhož jsou vyloučeny položky s regulovanými cenami a položky s cenami ovlivňovanými jinými administrativními opatřeními. Položky, u kterých dochází k cenovým změnám z titulu daňových úprav, zůstávají součástí spotřebního koše, avšak vliv daňových úprav je eliminován.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen v červenci 2001 proti červenci 2000 dosáhla 5,9 %, což představuje nejvyšší hodnotu meziroční inflace naměřenou za posledních dva a půl roku.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v červenci 4,5 %.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info