Stát převede pohledávku za Setuzou na PGRLF
11.11.2005 | Mladá fronta Dnes
Stát nakonec převede pohledávku za ústeckou společností Setuza ve výši 1,7 miliardy korun na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF). Tento krok měl původně pomoci státu k získání majority v Setuze, teď už ale většinu akcií ovládla soukromá firma Český olej Tomáše Pitra. "Vláda ve středu rozhodne o převodu pohledávky České konsolidační agentury vůči Setuze na PGRLF," řekl MF DNES ministr financí Bohuslav Sobotka. Právě komplikace kolem pohledávky stály za ztrátou vlivu státu v Setuze. Loni na jaře podepsal tehdejší ministr zemědělství Jaroslav Palas smlouvu, podle které mohl Český olej uplatnit předkupní právo na státem držené akcie, pokud se pohledávka do roka a půl nedořeší.
Termín nedávno vypršel a akcie v držení PGRLF už získal Český olej Tomáše Pitra. Celkem tak kontroluje 88,22 procenta akcií Setuzy. "Pokud se nám podaří zvýšit na 90 procent, přistoupíme rovnou k vytěsnění minoritních akcionářů. Poté budeme hledat strategického investora," sdělil Pitr.
Pohledávka za Setuzou má účetní cenu 1,7 miliardy korun, auditorská firma KPMG ji ale ocenila jen na zhruba 450 milionů. Podle původního plánu měl pohledávku koupit PGRLF a Český olej by mu následně na valné hromadě Setuzy umožnil její kapitalizaci. Výsledkem by bylo, že podíl PGRLF by stoupl na zhruba 60 procent, Český olej by měl jen 34 procent a drobným akcionářům by zbylo jen šest procent.
Pro Český olej spočívala výhoda v tom, že v rámci této transakce by došlo k celkovému oddlužení firmy. PGRLF by poté svůj podíl v "čisté" Setuze, pravděpodobně i spolu s Českým olejem, prodal. Dohoda ale ztroskotala na nedohodě mezi ministerstvem zemědělství a ministerstvem financí.
Další články v kategorii Potravinářství
- V padesáti šla do rizika. Z košíku ovoce vytvořila oceňovanou značku marmelád (22.07.2026)
- Vedra drtí francouzské zemědělce. Ničí zeleninu, zabíjejí drůbež (22.07.2026)
- Chutná jako pivo, voní jako pivo, ale je prostě dražší, říká šéf Budvaru (21.07.2026)
- Čína útočí na francouzskou gastronomickou ikonu. Rozhodnout může jediná věc (21.07.2026)
- Pekárenský gigant Agrofertu hlásí horší výsledky. Firma musí změnit strategii (21.07.2026)
- Hrozbou pro minerální vodu není jen oteplování, ale i věčné chemikálie (21.07.2026)
- Český hrách pod drobnohledem: Vědci z MENDELU bojují s chorobami, které ohrožují potravinovou bezpečnost (21.07.2026)
- BBC: Rybáři v západní Africe viní čínské lodě z nelegálního rybolovu (21.07.2026)
- Taco Bell přestal v některých státech kvůli průjmovému onemocnění podávat salát (20.07.2026)
- Italská vinařství se topí ve víně, zásoby mají nejméně na rok (20.07.2026)

Tweet



