Strach z BSE volá po investicích
13.02.2001 | Hospodářské noviny
Až o třicet procent vzrostl od loňského října zájem o krůty produkované v akciové společnosti Proagro Liberec. Strach z takzvané nemoci šílených krav (BSE) »nahrává« farmářům orientovaným na drůbež. Rychlé zvyšování produkce však nebude snadné. »Návratnost investic do nových výrobních hal je při současných cenách dlouhodobá. Hledáme alternativní řešení,« uvádí ředitel společnosti Proagro Jan Sluka.
Společnost podniká ve dvou velkovýkrmnách situovaných ve středních a severních Čechách. V současnosti posuzuje možnosti využít, některé další živočišné areály v ČR, do nichž by investovala finanční prostředky. Manažeři firmy ale důsledně zkoumají rychlost návratnosti investice při očekávaném vývoji cen drůbežího masa.
Proagro má jediného významného odběratele krůt, akciovou společnost Adex Lom u Tachova patřící do potravinářské divize Agrofertu. Ta loni právě z tohoto střediska dodala na trh 11,7 tisíce tun krůt, přičemž její tržby přesáhly 700 miliónů korun. Proagro tomuto hlavnímu odběrateli loni dodalo zhruba 80 procent ze své produkce živých krůt a podle odhadů mohla značná část z této produkce skončit v zahraničí.
Agrofert až čtvrtinu masných výrobků exportuje. Proagro naopak z Adexu odebralo některé hotové výrobky z krůtího masa. Společnost meziročně zaznamenala více než desetiprocentní růst tržeb. Odhady uvádějí 102 mil. Kč.
Další články v kategorii Potravinářství
- Ovoce meziměsíčně zlevnilo, vejce ale zdražila (16.12.2025)
- I přes možné dotování od obchodníků ceny vajec příští rok porostou, tvrdí odborníci (16.12.2025)
- Novým generálním ředitelem řetězce Penny v Česku je od listopadu Draško Lazović (16.12.2025)
- Pivo bez alkoholu nemusí chutnat divně. Ve Walesu spustili přelomové zařízení (15.12.2025)
- Otevírací doba o Vánocích: Pozor na zavřené obchody. Nákup se vyplatí už teď (15.12.2025)
- V kanadských skladech leží americký alkohol za miliardy. Provincie řeší, co s ním (15.12.2025)
- Zvěřiny se v Česku mnoho nejí, ale zájem roste. Vede daněk, divočák a jelen (15.12.2025)
- Ve Vodňanech vyrostl pavilon pro aquaponii a chov ryb v uzavřeném cyklu (15.12.2025)
- Jak poznat zkažené vejce? Nenechte se zmást červenou skvrnou (14.12.2025)
- ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým (12.12.2025)

Tweet



