ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým
12.12.2025 | ČTK
Česká obchodní inspekce (ČOI) odhalila ve třetím čtvrtletí 292 případů prodeje alkoholu nezletilým. Představuje to 12,7 procenta z celkově provedených 2300 kontrol zaměřených především na dodržování zákonů upravujících nabídku a prodej alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Inspekce zjistila nedostatky v téměř polovině kontrol. Pravomocně uložila 659 pokut v celkové výši 12,7 milionu korun. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí ČOI František Kotrba.
Porušení některého z ustanovení zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek zjistili inspektoři ve 455 případech. Z toho ve 292 případech obchodníci porušili zákaz prodeje alkoholu nezletilým a ve 25 případech porušili zákaz prodeje tabákových nebo jiných nikotinových výrobků nezletilým. V 54 případech chyběl v místě prodeje tabákových výrobků viditelně umístěný text o zákazu prodeje osobám mladším 18 let, ve 45 případech text o zákazu prodeje alkoholu osobám mladším 18 let. Ve 14 případech kontroloři zjistili, že prodejcům alkoholu a tabáku nebylo 18 let.
Inspekce také odhalila 797 případů porušení zákona o ochraně spotřebitele, když nejčastěji prodejci porušili zásady poctivosti nebo neseznámili spotřebitele s cenou nabízených výrobků. Porušení zákona o spotřebních daních zaznamenala inspekce ve čtyřech případech, porušení zákona o povinném značení lihu ve třetím čtvrtletí nezaznamenala.
Inspektorům při kontrolách asistovali lidé mladší 18 let. Kontroloři při nich spolupracovali i s policií, celníky, hasiči, hygieniky nebo pracovníky živnostenských úřadů. ČOI se hodlá kontrolní činnosti v této oblasti intenzivně věnovat i v budoucnu.
str snm
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Potravinářství
- Francouzská firma Lactalis stahuje z trhu v 18 zemích včetně ČR kojenecké mléko (23.01.2026)
- Restaurace a bary v Moskvě zavírají. Leden a únor pro ně budou testem přežití (22.01.2026)
- Potravinářská inspekce nařídila stažení rybího masa falšovaného zvýšeným přídavkem vody o 26 % (22.01.2026)
- Marže pod vládní lupou. Šebestyán chystá monitoring cen potravin (22.01.2026)
- Češi se zbláznili z figurek Stranger Things. Skupují Kinder vajíčka a dělají z nich investici (22.01.2026)
- Pivovar Protivín v roce 2024 zdvojnásobil zisk, zvýšil i tržby (22.01.2026)
- Roční produkce zeleninových výrobků v ČR klesla o desítky tisíc tun (21.01.2026)
- Kofola kupuje společnost Nobilis Tilia, která vyrábí čistě přírodní kosmetiku (21.01.2026)
- Břeclavské Fosfě v roce 2024 rostly po předchozím propadu tržby na 3,58 mld. Kč (20.01.2026)
- Česko mělo koncem roku pátou nejnižší inflaci v EU (20.01.2026)

Tweet



