Sušení ovoce mikrovlnami
08.07.2009 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Při sušení ovoce mikrovlnami se využívá fyzikálních účinků elektromagnetických vln. Podle vlnové délky (standardně 12,1 cm) způsobují mikrovlny především kmitání molekul (dipólů). K ohřevu, varu a odpařování vody dochází tím, že se molekuly vody orientují podle střídavého elektromagnetického pole.
Stejný princip je využit při sušení ovoce. Pro průmyslové použití nabízí firma Linn High Therm buď pásový nebo komorový systém (rozdílné nároky na prostor, stejná funkce).
Kromě samotného působení mikrovln lze sušit pomocí kombinovaných systémů (horký vzduch, IČ-záření, odporový ohřev). Kombinace mají opodstatnění tam, kde je třeba ohřev urychlit. Dále se používají doplňkové zdroje tepla k udržení určité teploty poté, co je mikrovlnami dosaženo potřebné teploty a magnetron je vypnut, aby se teplota materiálu dále nezvyšovala.
V úvahu přicházejí i multifrekvenční mikrovlny. Přitom se kromě obvyklé frekvence mikrovln 2,45 GHz využívá ještě jedna nebo dvě vyšší nebo nižší frekvence. K tomu účelu musí být zařízení vybaveno ještě magnetronem pro frekvenci 5,8 GHz nebo 0,9 GHz. Frekvencí je ovlivňováno, do jaké hloubky mikrovlny pronikají do výrobku.
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii Potravinářství
- Džemy s příběhem. Dobroládovna mění ovoce na příležitost (28.04.2026)
- Pivovarníci chtějí snížit DPH na čepované pivo a zařadit sektor mezi strategické (28.04.2026)
- Takový propad Česko ještě nezažilo. Češi vypili nejméně piva v dějinách (28.04.2026)
- Ceny kakaa šly prudce dolů. Na levnější čokoládu si ale lidé ještě počkají (28.04.2026)
- Češi chtějí kvalitní tuzemské potraviny a klidně si za ně připlatí, ukázal průzkum (27.04.2026)
- Madeta je největší česká mlékárna, navazuje na táborské družstvo (27.04.2026)
- Pizza za padesát korun, víno za třináct. Tyto japonské restaurace od 70. let nezdražily (27.04.2026)
- V jarní Sbírce potravin lidé darovali 623 tun zboží, meziročně o 105 tun více (27.04.2026)
- PepsiCo jde proti proudu. V nelítostném prostředí její model není snadné napodobit (27.04.2026)
- Všechny kojenecké výživy Nestlé dostupné na trhu jsou bezpečné, uvedla firma (24.04.2026)

Tweet



