Švédští Habsburkové žalují největší polský pivovar
17.12.1999 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 17.12.1999
Švédští Habsburkové žalují nejvetší polský pivovar
Varšava - Švédští potomci arcivévody Karla Olbrachta Habsburského žalují nejvetší polský pivovar Zywiec, který jeho rodina založila pred 150 lety, kvuli užívání svých rodinných symbolu. Dedicové si stežují na to, že nejpopulárnejší polský výrobce piva, patrící holandskému Heinekenu, nikdy nedostal svolení Habsburku užívat jejich jméno a symboly. Požadují rovnež, aby pivovar prestal uvádet puvodní datum založení a používat rodové jméno v propagacních materiálech. Mluvcí pivovaru Krzysztof Rut se odmítl k podrobnostem prípadu vyjádrit. "Kauza skoncila u soudu proto, že jsme odmítli financní vyrovnání s dedici," uvedl pouze Rut. Soud zatím celý prípad odložil a vyzval obe strany, aby predložily symboly používané rodinou a pivovarem. Pivovar založil v roce 1856 ve meste Zywiec na jihu Polska, které tehdy patrilo rakousko-uherskému mocnárství, arcivévoda Albrecht Frederik Habsburský, vnuk rakouského císare Leopolda III. Arcivévoda Karel Olbracht Habsburský byl posledním rodovým vlastníkem pivovaru pred príchodem nacistu, kterí jej uveznili a zabavili pivovar i ostatní rodinné statky. Pivovar byl po válce komunistickými úrady znárodnen a po pádu totalitního režimu v Polsku v roce 1989 byl vetšinový podíl v Zywiecu prodán holandskému výrobci piva Heineken. Ten vlastní v pivovarnické skupine Zywiec pres 50 procent akcií. Skupina Zywiec, jejíž výrobky jsou mezi polskými milovníky piva již tradicne velmi oblíbené, se dostala na špici pocátkem devadesátých let. Tehdy postupne získala kontrolu nad osmi pivovary, což jí vyneslo 37 procent místního trhu. Skupina má podíly i ve trech dalších velkých pivovarech v Polsku Warka, Lezajsk a Elbrewery.
(AP, dok)
Další články v kategorii Potravinářství
- Vláda projedná vyšší dotace pro včelaře kvůli zdražování včelařského vybavení (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Polsko plánuje zvýšit daň z alkoholu a cukru, potřebuje peníze pro zdravotnictví (25.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu korun (25.06.2026)
- Martin Šebestyán: Můj cíl je změnit strukturu zemědělství, aby potravinová suverenita byla vyšší než 55 % (25.06.2026)
- Nové požadavky na kontrolu Listeria monocytogenes (25.06.2026)
- Vojtěch podpořil regulaci prodeje energetických nápojů dětem, vzniká návrh (25.06.2026)
- Ve výdejních boxech může být v létě přes 50 stupňů, hrozí zkažení potravin (24.06.2026)
- Analýza: Mezi surovinami na grilování letos podražila zelenina či hovězí burger (24.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)

Tweet



