SVS: Dovozy z Číny jsou pod kontrolou
15.03.2002 | Agris
Česká republika nemusí zakazovat dovoz potravin živočišného původu z Číny, neboť stávající veterinární opatření vylučují riziko importu závadných potravin. Informoval o tom ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Holejšovský.
"Nikdy jsme na rozdíl od EU neuvolnili dovozy čínské drůbeže, jak to udělala Evropská komise v loňském roce. Tehdy totiž uvolnila pro dovoz dva čínské kantony, ale ČR tak neučinila," konstatoval Holejšovský. Z Číny do ČR je také podle jeho údajů dlouhodobě zakázán dovoz hovězího a vepřového masa z důvodu možného zavlečení slintavky a kulhavky. "Čínským kolegům to zdůvodňujeme tím, že od nich nedostáváme pravidelná hlášení. Čína navíc není členem Mezinárodního úřadu pro nákazy (OIE), takže ani tomuto úřadu zprávy o své veterinární situaci neposílá," uvedl Holejšovský.
"Pokud se tedy uskutečňují dovozy zboží živočišného původu z Číny, tak jedině na základě námi stanovených veterinárních podmínek pro dovoz. V současné době je možné za stanovených podmínek dovážet mořské ryby zpracované na moři, nikoli na pevnině, a též králičí maso, pochopitelně certifikované jako odpovídající našim normám," řekl Holejšovský.
Další články v kategorii Potravinářství
- Írán bojuje s potravinovou hyperinflací. Jídlo stojí dvojnásobek co loni (24.03.2026)
- Výrobci nápojů snižují obsah cukru i kofeinu. Vnímají změnu návyků, hlavně mileniálů (23.03.2026)
- Čokoláda ho okouzlila, tak ji s manželkou vyrábí. MoonChocolate už sbírá ocenění (23.03.2026)
- Mandloně už kvetou. Hustopeče lákají na sněhobílé sady a víkendové slavnosti (23.03.2026)
- Proč jíst dávnou potravinu chudých? Snižuje krevní tlak i hladinu cukru v krvi (21.03.2026)
- SVS: V klobáse od Řeznictví a uzenářství Bylany byla zjištěna listerie (20.03.2026)
- Policie eviduje za loňský rok v Česku 17 úmrtí spojených s kratomem (20.03.2026)
- V Plzeňském kraji mírně klesl počet dojnic i výroba mléka, dojivost se zvýšila (20.03.2026)
- Souběh událostí, které skončí velkým zdražením. Expert popsal, co je další na řadě (20.03.2026)
- BILLA je na Velikonoce připravena. Nárůsty prodejů eviduje už 3 týdny před svátky. Nově do portfolia zařazuje i značku masa Vocílka Premium (19.03.2026)

Tweet



