SVS vysvětluje pojem „Turkey“
09.01.2006 | Agris
Státní veterinární správa ČR (SVS) považuje za nanejvýš vhodné upozornit ty, kdo si na dovozové balené drůbeži přečetli slovo „TURKEY“, že nejde o výrobek z Turecka, ale že jde o anglické označení krůty. Konstatoval to mluvčí SVS Josef Duben. Na balíčku je napsáno například Turkey, Product of France, což znamená, že jde o krůtu či krůtí maso původem z Francie, čili ze země EU. Spotřebitelé se tedy při nákupu tato označeného zboží nemají podle Dubna čeho obávat.
„Je pochopitelné, že zákazníci mají v současné době obavy z čehokoli z Turecka, když zde údajně zemřelo několik dětí na ptačí chřipku. Již delší dobu však platí zákaz dovozu nejen drůbeže, ale i veškerých ptáků, násadových vajec i tepelně neopracovaného peří ze všech zemí, kde se ptačí chřipka vyskytla, tudíž i z Turecka,“ zdůraznil mluvčí.
Duben také znovu zopakoval, že virus ptačí chřipky je při kuchyňské úpravě při teplotě nad 70 °C likvidován. „V Turecku zřejmě došlo k nakažení dětí manipulací s nemocnými ptáky, to znamená při jejich škubání a kuchání, nikoli po požití jejich masa. Pochopitelné je, že nejvíce vnímaví na infekci jsou starší lidé, těhotné ženy a děti,“ dodal mluvčí. V ČR žádné reálné riziko nakažení ptačí chřipkou pro člověka neexistuje.
Další články v kategorii Potravinářství
- U veřejných zadavatelů chceme zvýšit podíl lokálních potravin, shodli se ministr Šebestyán s ministryní Mrázovou (10.04.2026)
- Beermixy už nejsou jen letní osvěžení. Výrobci do nich přidávají funkční složky (10.04.2026)
- Džemy s příběhem. V Dobroládovně našli práci ženy před důchodem i syn s autismem (10.04.2026)
- Čokoládovna Steiner & Kovarik navýšila loni obrat o 35 mil. na 120 mil. Kč (10.04.2026)
- CNBC: Po válce na Blízkém východě může ceny potravin zvýšit i jev super El Nino (10.04.2026)
- Europoslanci ze zemědělského výboru podpořili zákaz názvů jako vegetariánský steak (09.04.2026)
- Varování spotřebitelům: zjištění počátečního mléka Nutrilon Advanced Good Night 1 s toxinem cereulid (09.04.2026)
- Brněnská pivnice měla zkažené potraviny. Kontrolou neprošlo maso i sýrové koule (09.04.2026)
- Antimonopolní úřad ve výrobě a prodeji nealka protisoutěžní jednání nezjistil (09.04.2026)
- Manažer z korporátu se stal králem chlebíčků. Nyní vyrábí miliony lahůdek ročně (08.04.2026)

Tweet



