Templářská vína opět zlatá

V rámci 10. jubilejního ročníku největší  české soutěže Král vín, která hodnotí výhradně česká a moravská vinařství, získaly Templářské sklepy Čejkovice medaile, a to hned čtyři!Dvě zlaté a dvě bronzové ceny si odnesla vína z nejvyšší řady Sanctus Victoria.

Výsledky byly zveřejněny při Reprezentačním královském koštu v Praze dne 28. srpna a Templářské sklepy se rozhodně neztratily - již několikátou sezónu po sobě získaly více těchto prestižních ocenění současně.

Všechna oceněná vína patří do řady Sanctus Victoria, pro kterou se používají pouze prémiové partie hroznů.

Zlatou medaili získali templáři za Rulandské šedé 2014,pozdní sběr, polosuché se ziskem 89,2 bodů, další zlatou medaili za Pálavu2014,pozdní sběr, polosladké s bodovým ohodnocením 88,8 bodů, bronzovoumedaili za CabernetSauvignon2012, pozdní sběr,suchés dosaženými 86,6 body a bronzovou medaili za Hibernal2014, kabinetní víno, polosuchés 86,2 body.

Marketingový a obchodní ředitel Mgr. Lukáš Lukáš k ocenění říká: „I přesto, že v soutěži Král vín je rok od roku větší a kvalitnější konkurence, patříme dlouhodobě do nejlepší osmičky soutěže.Tuzemská vina z řady Sanctus Victoria se neztratila ani v mezinárodní konkurenci mezi velkými vinařskými zeměmi. Vavříny, a to hned jeden zlatý a jeden stříbrný, si odnesla vína Rulandské šedé 2013, výběr z hroznů, polosuché a Rulandské bílé 2013,pozdní sběr, suché z prestižní mezinárodní soutěže vín Mondial des Pinots konané letos v srpnu 2015 ve švýcarském Sierre. Naše vína z řady Sanctus Victoria, v tak nabyté tuzemské i zahraniční konkurenci, už po několikáté potvrdila svou prémiovost!“

Na hodnocení jsou zváni pouze ti nejzkušenější degustátoři, kteří hodnotí pomocí unikátního počítačového programu. Hodnotilo se mezinárodním 100 bodovým systémem OIV. Vína tak hodnotí komise špičkových vinařů, inspektorů SZPI, odborných učitelů i sommelierů s mezinárodními zkušenostmi.

Komise hodnotila celkem 630 vzorků, udělila celkem 20 zlatých medailí, 57 stříbrných a 113 bronzových. Na stříbrnou medaili bylo třeba překročit 86,8 bodů, na bronzovou nestačilo ani 85 bodů. Neuvěřitelných 331 vín překročilo 80 bodů a medaile už na ně nezbyla.

Rulandské šedé 2014 

řada Sanctus Victoria 

Jakostní víno s přívlastkem pozdní sběr, polosuché

Vinařská oblast:  Morava 

Podoblast:   Mikulovská 

Obec:    Mikulov 

Trať:   Za cihelnou 

Poloha vinice:  jihozápadní mírný svah 

Půda:   hlinitopísčitá s vápenitým podložím

Stáří vinice:   11 let 

Cukernatost hroznů při sklizni: 21,2°NM 

Datum sklizně:   5.10.2014 

Alk.    12% obj. 

Cukr    7,0 g/l 

Kyseliny   7,2 g/l 

Šarže   41/14B

Víno s typickou šedavou barvou Rulandského šedého. Vůně je květnatá, poutavá s tóny kompotované hrušky a kdoule. Chuť je harmonická a vyvážená, plná žlutého zahradního ovoce, tropických plodů a hruškového pyré.  

K vínu doporučujeme vepřové kotletky, zapečeného kapra a tvarohové sýry. 

Pálava 2014

Jakostní víno s přívlastkem pozdní sběr, polosladké 

řada Sanctus Victoria

Vinařská oblast:  Morava 

Podoblast:   Slovácká 

Obec:    Hrušky 

Trať:   Újezd 

Poloha vinice:   rovinatý pozemek 

Půda:    těžší černozem s příměsí písku  

Stáří vinice:   3 roky 

Cukernatost hroznů při sklizni: 22,2°NM 

Datum sklizně:   2.10.2014 

Alk.    12% obj. 

Cukr    21 g/l 

Kyseliny   7,2 g/l 

Šarže   117/14 

Víno je mírně olejové konzistence, ve vůni se snoubí tóny růží, skořice, kompotovaných mandarinek  a  limetky. Chuť je příjemně nasládlá, šťavnatá, doplněná kořenitostí exotického liči a jemným muškátovým závěrem. Víno doporučujeme k sladkým desertům jako je tiramisu nebo palačinka s banánem a čokoládou.

Cabernet Sauvignon 2012 

Jakostní víno s přívlastkem pozdní sběr, suché 

řada Sanctus Victoria

Vinařská oblast:  Morava 

Podoblast:   Velkopavlovická 

Obec:    Bořetice 

Trať:   Trkmanska 

Poloha vinice:  mírný svah s jihozápadní orientací 

Půda:   hlinitopísčitá 

Stáří vinice:   11 let 

Cukernatost hroznů při sklizni: 21,6°NM 

Datum sklizně:   18.10.2012 

Alk.    12,5% obj. 

Cukr    0,1 g/l 

Kyseliny   5,2 g/l 

Šarže   112/12A

Víno temné barvy s hnědavým odstínem. Vůně zaujme širokou paletou ovocných tónů. Postřehneme ostružiny, sušené ovoce a červený rybíz, v závěru pak vanilku, kávu a hořkou čokoládu. Chuť vína je kořenitá, dobře strukturovaná, podpořená dvanáctiměsíčním ležením vína v barikovém sudu. K vínu doporučujeme mladé sýry   s bílou plísní a zvěřinové steaky.

Hibernal 2014

řada Sanctus Victoria 

Jakostní víno s přívlastkem kabinetní víno, polosuché

Vinařská oblast:  Morava 

Podoblast:   Velkopavlovická 

Obec:    Klobouky 

Trať:   Ostrá 

Poloha vinice:   mírný svah s jihovýchodní orientací 

Půda:    hlinitá až písčitohlinitá s jílovitým podložím 

Stáří vinice:    6 let 

Cukernatost hroznů při sklizni: 20°NM 

Datum sklizně:   2.10.2014 

Alk.    11,5% obj. 

Cukr    9,6 g/l 

Kyseliny   7,1 g/l 

Šarže   118/14

Barva vína je jasně zelenožlutá s odleskem žlutého melounu. Vůně je výrazná a intenzivní, pocítíme kvetoucí černý bez a kompotovanou broskev. Chuť je šťavnatá, připomínající černorybízové bonbónky Bonpari, zralý angrešt a nektarinku s dochutí  máty peprné. Doporučujeme ke chřestu s holandskou omáčkou a špenátovou krůtí kapsou.

Vychutnejte si originální a kvalitní templářská vína. Aktuální informace lze sledovat na Facebooku Templářské sklepy Čejkovice a na stránkách  www.templarske-sklepy.cz, kde lze vína i objednávat.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info