Tesco muselo stáhnout tisíce čokolád. SZPI zahájila správní řízení
05.06.2007 | SZPI
Společnost Tesco Stores ČR musela stáhnout ze sítě svých prodejen 4 446 kusů mléčné čokolády, kterou vyrobil polský výrobce. Toto opatření uložila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), která také zahájila s obchodním řetězcem správní řízení.
Podnětem byla kontrolní akce v marketu Tesca v Soukenické ulici v Liberci, kde SZPI odebrala vzorek mléčné čokolády, který podle laboratorních rozborů nevyhověl požadavkům stanovených právními předpisy na tuto potravinu. Obsahoval jen 16,8 procenta kakaové sušiny (minimální předepsané množství je 25 %), přitom deklaroval na obalu dokonce 30 %. Na druhé straně obsahoval 11,3 procenta rostlinného tuku jiného než kakaového, u kterého je povolené maximální množství pouze pět procent. Mezi rostlinné tuky povolené dávat do čokoládových výrobků patří například palmový olej, bornejský tuk, bambucký tuk a olej z jader manga. Prodejce tak nabízel potravinu, která klamala spotřebitele.
Pro Tesco vyrobila čokoládu polská firma ZWC Millano K. Kotas. Měla minimální trvanlivost do konce února 2008. Obchodní řetězec dovezl 36 000 kusů čokolád této šarže o celkové váze 3 600 kg. Ještě před kontrolní akcí inspekce jich stačil značnou část prodat zákazníkům.
Zpracoval: Mgr. Ivo Klemeš - tiskový mluvčí SZPI, tel.: +420-542426633
Další články v kategorii Potravinářství
- Inspekce zakázala prodej dalších kojeneckých výživ. Obsahují toxin cereulid (18.04.2026)
- Zájem spotřebitelů o České cechovní normy roste. Na Makro Czech Gastro Festu o nich Potravinářská komora přesvědčila stovky návštěvníků (17.04.2026)
- Farma z Pelhřimovska sází na samosběry. Po jahodách přichází s další novinkou (17.04.2026)
- Obchodním ředitelem Plzeňského Prazdroje je nově Jan Krafka (17.04.2026)
- Na jaře se veterinární dozor zaměřuje na četnější farmářské trhy (16.04.2026)
- Sládci Prazdroje zvou na Noc pivovarů. Uvařili tři pivní speciály a chystají večerní prohlídky (16.04.2026)
- Ministerstvo zemědělství zvyšuje podíl lokálních potravin ve veřejném stravování (16.04.2026)
- Supermarket v Británii rozdával banány zdarma. Omylem objednal 380 krabic místo 380 kilo (15.04.2026)
- Studenti zlínské univerzity se podílejí na vývoji limitované edice kaší (15.04.2026)
- Potravinový ombudsman: Občanům vadí zejména chaos ve slevových akcích, neví, co je reálná cena potravin (15.04.2026)

Tweet



