Testy na BSE prodej hovězího masa nezvýšily

Očekávání masokombinátů, že se díky vyšetřování hovězího na nemoc šílených krav (BSE) zvýší odbyt tohoto druhu masa, se většinou nesplnilo.

"Proto počty komerčních testů nestoupají takovým tempem, jak jsme původně předpokládali," prohlásil tiskový mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Původně si polovinu z celkového počtu testů zadávaly masokombináty, pak ale převažovala vyšetření ze státní zakázky, podotkl. Státní veterinární ústavy v Praze a Jihlavě provedly dosud více než 2300 vyšetření na BSE s negativním výsledkem. "K hovězímu se lidi sice malinko vracejí, ale spíše se orientují na spotřebu drůbežího masa," prohlásil Miroslav Bělohoubek z Masokombinátu Klatovy. To potvrdila i tisková mluvčí společnosti Delvita Karin Petrikovitsová. "Pro podporu prodeje hovězího nabízíme i pečlivě sledované a značené maso v extra kvalitě, které je však o 15 až 20 procent dražší než ostatní hovězí," informovala. Martinovskému masokombinátu se ale podařilo o více než čtvrtinu zvýšit zájem Čechů o hovězí díky kampani Dny masa. Bylo cenově zvýhodněno až o pětinu, dodala tisková mluvčí podniku Eva Kijonková.

V zahraničí je o české maso zájem

Ačkoliv se BSE v České republice zatím nevyskytla, pokles domácí poptávky po hovězím klesl jen za poslední dva měsíce o 40 procent. V zemích EU, které jsou postiženy touto nemocí, se prodej snížil v průměru o 27 procent. Nyní však spotřebitelé v Unii začínají hovězí maso pomalu zase kupovat. Podle Bělohoubka klatovský masokombinát podobně jako jiní zpracovatelé zaznamenal zvýšený zájem o české hovězí ze zahraničí, například z Řecka. O hovězí z Masokombinátu Martinov se zajímají odběratelé ze západní Evropy a z Ruska. "S Ruskem již jednáme o podmínkách dovozu," řekla mluvčí Masokombinátu Martinov Kijonková. Podle některých zdrojů je však problémem uplatnění českého masa na zahraničních trzích jeho cena. Například Německo prodává hovězí téměř jen za cenu dopravy. Kosteleckým uzeninám se ale podařilo vyvézt maso do EU a Slovinska. "Šlo sice většinou o drůbeží, ale částečně i hovězí se státní subvencí," podotkla Vladka Pivoňková z této společnosti.

Roste prodej pštrosího a klokaního masa

V poslední době stoupla poptávka po pštrosím mase, ve srovnání s loňským listopadem o sto procent. "Do obchodních řetězců se dodávalo týdně 20 kusů pštrosů, dnes to je již 40 kusů," řekl Právu Zdeněk Kratochvíl, majitel firmy Silver Marketing, která se zabývá výkupem pštrosího masa. Podle něj již nestačí pštrosí maso z domácích chovů a musí se dovážet z Jihoafrické republiky a Austrálie. "Dovoz zmrazeného pštrosího masa se vyplatí pouze za cenu 215 až 220 korun za kilogram. V obchodě ho může spotřebitel pořídit do 300 korun," sdělil s tím, že pštrosí maso lze připravit podle stejných receptů jako hovězí či zvěřinu. Podle Kratochvíla je zájem i o klokaní maso, které se do České republiky dováží z Austrálie.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info