Těžcí pivaři riskují rakovinu střev, varují američtí vědci
22.09.2005 | Právo
Pijákům piva a tvrdého alkoholu hrozí větší riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku než abstinujícím. Vyplývá to z vědecké zprávy, kterou zveřejnil v zářijovém čísle americký odborný měsíčník Journal of Gastroenterology. Při vzniku rakoviny tlustého střeva hrají roli genetické předpoklady i životní styl.
Těžkým pijákům piva a tvrdého alkoholu hrozí tato rakovina dvakrát více než abstinentům a umírněným konzumentům. Ten, kdo si naopak dá pár skleniček vína, má dvakrát menší riziko než abstinent, uvedl newyorský tým. Prospěšná je přitom prý konzumace vína červeného, které má, jak známo, větší antioxidační účinky.
„Tvrdý alkohol se skutečně zásadním způsobem podílí na rakovině konečníku,“ potvrdil Právu gastroenterolog Karel Mareš z Nemocnice Na Homolce. Zároveň se ale nedomnívá, že by smutný český evropský primát v počtu onemocnění rakovinou tlustého střeva souvisel s českým rekordem v konzumaci piva. „Rakovina má desítky jiných příčin,“ upozornil.
Další články v kategorii Potravinářství
- Provozovateli jatek v Holešově meziročně vzrostl čistý zisk a také tržby (20.12.2025)
- Státní veterinární správa začala ode dneška kontrolovat prodeje živých kaprů (19.12.2025)
- Zdražování kávy nekončí. Zákazníci mění návyky, volí levnější varianty (19.12.2025)
- Drahé vánoční kolekce už zlevňují (18.12.2025)
- Průzkum: Obliba kapra na Štědrý den klesá, roste obliba umělých stromků (18.12.2025)
- Čína po ukončení vyšetřování snížila cla na dovoz vepřového z EU (18.12.2025)
- Většina vinných klobás před Vánoci neprošla testem: Málo masa, příliš soli (17.12.2025)
- Pekárna Hruška zahájila v Ostravě provoz chlebové linky téměř za 50 milionů Kč (17.12.2025)
- Pivo, auta a losos. Británie podepsala s Jižní Koreou obchodní dohodu (17.12.2025)
- Mlékárně Net Plasy loni vzrostly tržby, zisk však podniku z Bystřice p. H. klesl (17.12.2025)

Tweet



