Triky kolem sektů jsou různé
26.04.2001 | Hospodářské noviny
Tuzemští výrobci kvalitních sektů si stěžují, že tuzemský trh je zaplaven nekvalitními perlivými víny dosycenými kysličníkem uhličitým. Na dodržování podmínek prodeje sice dohlíží Česká zemědělská a potravinářská inspekce, ale nepodařilo se nám z této strany získat jediný údaj, že by v poslední době stíhala producenty parazitující na originálních produktech sektů.
»Není to nic jiného než nekalá soutěž, který v sobě skrývá desetimiliónové a zároveň nezasloužené zisky. Zákazník dostává výrobek s vlastnostmi, které ze zákona, až na světlé výjimky, mít nemůže. Údaj o tom, že si koupil perlivé víno je většinou skryt někde drobným písmem na zadní etiketě,« tvrdí Hana Verlová z firmy Soare Sekt. Ta se cítí nejvíce poškozena nedodržováním vinařského zákona, mj. proto, že nejčastěji jsou šizeny produkty ze skupiny ruských sektů, jimiž se jako jediná oprávněná zabývá právě tato jablonecká společnost. Jenom Soare Sekt má řádně podepsanou smlouvu s majitelem ochranné známky na území Ruské federace a navíc.je v této kategorii také jediným producentem šumivých vín.
Podle marketingových průzkumů tvoří z celkových domácích prodejů právě ruské sekty asi deset procent z celostátního obratu. Polovina je ale »úspěšnou« napodobeninou a přitom vytahuje z kapes konzumentů téměř stejné částky jako originál. Mezi pochybné produkty je například Vinařskou unií zařazeno Sovetskoe Igristoe - známka v tomto případě patří fyzické osobě s ukrajinskou adresou, patentový zástupce je však z Mariánských Lázní. Tato známka je zřejmě jen těžko napadnutelná, až na to, že to není sekt.
Další články v kategorii Potravinářství
- Francie uvolnila pravidla pro výrobu sýrů. Krávy se kvůli suchu nemají na čem pást (28.08.2026)
- Skupina Kofola získává podíl 52 procent v české síti kaváren Cokafe (28.08.2026)
- Vinařství Ludwig zbytky po vylisování hroznů nezaorává, vyrábí oceněnou moučku (28.08.2026)
- Podpora lokálních zemědělců opravdu není trestem pro velké podniky, jak tvrdí jejich zástupci (27.08.2026)
- Prazdroj zdraží od 1. října čepované pivo a část balených piv průměrně o 2,6 pct (27.08.2026)
- Na Znojemské historické vinobraní letos vyjede speciální vlak z Prahy (27.08.2026)
- Budvar a kraj mají úzké vztahy, řekl Šebestyán ke jmenování Kuby do dozorčí rady (27.08.2026)
- První pololetí 2026 v českém pekařství: Události, které stojí za pozornost (27.08.2026)
- Nová aplikace pomůže nevidomým a slabozrakým odhalit zkažené potraviny (27.08.2026)
- Varování spotřebitelům: Pyrrolizidinové alkaloidy v dětských bylinných čajích (26.08.2026)

Tweet



