U drůbeže tuzemského původu se na nezávadnost můžeme spolehnout
10.07.2003 | Denik.cz
Mražené nebo čerstvé kuře, z domácího chovu nebo z jiného kontinentu? Spotřebitel by měl v létě volit velmi opatrně, aby předešel zdravotním problémům.
Měli byste vědět o drůbeži
. Znakem kvality je údaj s exportním číslem CZ 982 na obalu
. V České republice je jen pět firem, které mohou exportní číslo používat
. U dovážených kuřat z Číny a Brazílie není záruka, že byly celou dobu řádně zamrazeny
. Trvá zákaz dovozu z Belgie, u drůbeže z Nizozemska a Německa se nesmí dovážet zboží z míst, kde se vyskytovala drůbeží chřipka
Veterináři tvrdí, že u masných výrobků a drůbeže tuzemského původu se na zdravotní nezávadnost můžeme spolehnout. Ruku do ohně by však nedali i zboží z dovozu. U dovážené drůbeže je nebezpečí, že se při vyšších teplotách v mase rozmnoží nebezpečná salmonela. Odborníci doporučují především chlazenou domácí drůbež.
Znakem kvality je údaj s exportní číslem CZ 982 na obalu. Takto označený výrobek pochází z prověřených provozů a je schválen na vývoz do Evropské unie.
V České republice najdete jen pět firem, které mohou exportní číslo CZ 982 používat. "Pokud spotřebitel na výrobku toto označení najde, může být zcela spokojený, protože má nejvyšší záruky jakosti," řekl Zdeněk Štěpánek, generální ředitel společnosti Xaverov.
Vedle Xaverova získaly exportní číslo CZ 982 drůbežáři v Trhovém Štěpánově, Kostelci, Klatovech a Vodňanech. Štěpánek však varoval před dovozy masa z Číny a Brazílie. "Na těchto zmražených kuřatech často chybí přesné značení. Není ani záruka, že zboží bylo po celou dobu řádně zmraženo," dodal.
Jak drůbežáři mají zjištěno, dovážená zmražená kuřata z Číny a Brazílie končí v restauracích. Jsou levnější a konzument nemá možnost zjistit, odkud surovina pochází.
Chovatelům jsou dovážené potraviny trnem v oku. "Máme dost své kvalitní drůbeže a dovozy jsou zbytečné," řekl Jiří Horký z jižních Čech, který produkuje kuřata na porážku.
Nebezpečí představuje dovážená drůbež i pro domácí chovy. Veterinární správa musela zakázat import drůbeže z Nizozemska, kde chovatelé na 225 farmách zlikvidovali 26 milionů kusů drůbeže zasažených ptačím morem. Zákaz byl rozšířen i na Belgii a Německo, kam se nákaza přenesla. Očekává se, že v nejbližších dnech však Evropská unie opět obchod s drůbežími výrobky povolí . "V České republice trvá zákaz z Belgie.
U drůbeže z Nizozemska a Německa jsou jen dál zakázané dovozy z lokalit, kde se drůbeží chřipka vyskytovala, ne ale již z celé země,"uvedl Josef Duben, tiskový mluvčí státní veterinární správy.
"Naštěstí čeští spotřebitelé jsou už poučení. Žádají stále častěji zboží určitého výrobce, aby měli zaručenu vysokou kvalitu," uvedl dietolog Petr Hájek.
Další články v kategorii Potravinářství
- Technická fakulta ČZU v Praze slaví 20 let pivovaru Suchdolský Jeník – unikátního spojení vědy, výuky a poctivého českého piva (19.05.2026)
- Vinaři z Česka na jarní části AWC Vienna získali 46 zlatých medailí (19.05.2026)
- Při společné kontrolní akci s PČR a celníky odhalili veterinární inspektoři nevyhovující přepravu potravin a nelegální výrobnu (19.05.2026)
- Jihoamerické maso míří do Evropy. Češi ho poznají hlavně v burgerech (18.05.2026)
- Jak dnes vypadá dobře fungující pekárna (18.05.2026)
- Podezřelého z otrávení přesnídávek pomohl dopadnout bývalý šéf tajných služeb (18.05.2026)
- Mexické tortilly opět dobývají Polsko. Řetězec Taco Bell se tam vrací po letech (18.05.2026)
- Češi míří za nákupy do Polska. Lákají ceny na tržnici i u čerpacích stanic (18.05.2026)
- Mají dva žloutky a jsou „za dobré peníze“. Obří vejce z Hané jdou na dračku (17.05.2026)
- Potravinářská inspekce vloni uložila pokuty za téměř 200 milionů (16.05.2026)

Tweet



