V Itálii se prodává belgická `dioxinová` šunka
13.04.2000 | České noviny
RÍM 13. dubna (CTK) - Italská policie zabavila stovky balení dioxin obsahující šunky z Belgie, která byla distribuována k prodeji na trhu. Šunka byla do Itálie odeslána k odbornému znicení, místo toho ji ale podnikavý "obchodník" prebaloval do italských obalu a prodával, uvedly dnes policejní zdroje.
Belgická šunka pochází z lonské produkce, která byla zamorena rakovinotvorným dioxinem z vadného krmiva. V Belgii bylo dioxinem zamoreno nejen veprové, ale i drubeží maso, mléko a vejce; celá aféra, která vypukla loni v cervnu, vedla k odchodu dvou ministru z vlády.
Protože belgické kafilérie nestací zásoby závadných potravin nicit, zasílají urcité partie i do zahranicí. Jak dnes uvedlo belgické velvyslanectví v Ríme, také nynejší náklad šunky "byl zaslán duveryhodné italské firme ke znicení". Odtud se cást nákladu dostala ven, podnikavci ji prebalovali do obalu s nápisem Parmská šunka a hodlali ji prodat do obchodních sítí.
Podle policie bylo takto zmeneno asi 3100 balení belgické šunky na "parmskou", zrejme však kriminalisté zasáhli vcas a žádnou cást rakovinotvorného zboží se nepodarilo prodat.
"Nynejší aféra není pochybením belgické strany; o podvod se pokusili italští obcané v Itálii," uvádí se v tiskovém prohlášení belgického velvyslanectví v Ríme.
Na belgické potraviny obsahující dioxin uvalila loni Evropská unie zákaz dovozu do ostatních clenských zemí, Belgie však sama své potraviny stáhla. Zlikvidovat musela na 80.000 tun veprového a tisíce tun drubeže. Hospodárství zeme utrpelo ztrátou duvery znacné škody a aby belgické potravinárské firmy neprišly o zbytky svých mezinárodních zakázek, musely prokazovat, že své výrobky produkují z dovážených surovin, predevším z Nizozemska a Dánska.
Další články v kategorii Potravinářství
- Při jarní Sbírce potravin se vybralo 702 tun potravin a drogerie, meziročně více (08.05.2026)
- Slovensko kvůli klesajícím cenám mléka navýší dotace farmářům, řekl ministr (07.05.2026)
- Pivovary Zubr mění taktiku. V létě budou vábit na lehkou pšenici i netradiční zážitky (07.05.2026)
- Ministr po kulatém stolu ke skotu: Chceme zvýšit zpracování hovězího masa v Česku a snížit vývoz živých zvířat (07.05.2026)
- Varování spotřebitelům: houby enoki s výskytem bakterie Listeria monocytogenes (06.05.2026)
- Zhruba 40 pct. potravin v EU obsahovalo pesticidy, většinou to neporušilo zákon (06.05.2026)
- Platforma bojující s plýtváním potravinami končí po dvou letech. Dá přednost jiným trhům (06.05.2026)
- Inspekce varuje, v obchodech odhalila nebezpečné potraviny: Šlo o maso i sýr (06.05.2026)
- Největší pivovar světa AB InBev překvapil růstem zisku i prodeje (06.05.2026)
- Mattoni 1873 a Lavazza budou spolupracovat i na Slovensku (06.05.2026)

Tweet



