V příštím roce bude do ČR třeba dovézt více vína

Více než polovinu domácí spotřeby vína bude třeba dovézt do ČR v roce 2002. V rozhovoru pro Agris to uvedl Bedřich Škopek, člen komoditní rady MZe pro víno za ministerstvo zemědělství.

Základním důvodem je podle jeho slov očekávaná letošní nižší domácí produkce vinných hroznů zejména kvůli několik týdnů trvajícím dešťům v době jejich sklizně. Komoditní rada na svém posledním jednání uplynulý měsíc podle Škopka konstatovala, že letošní kvalita vína i výnosy budou "hluboko pod skutečností minulého roku".

V produkci vína přitom ČR není dlouhodobě soběstačná, zhruba 50 procent domácí spotřeby je proto nutné dovážet. S dovozy vína byl ovšem v minulých letech problém, protože víno se do ČR importuje v rámci celně zvýhodněných dovozních kvót, které byly rozděleny do jednotlivých čtvrtletí. Za první loňský kvartál bylo tak možné vyčerpat kvótu ve výši 100 000 hektolitrů, což zpracovatelům nestačilo. "Kvóta byla otevřena a prakticky hned uzavřena již 2. ledna, protože byla vyčerpána za 28 minut," ilustroval loňskou situaci Škopek. Komoditní rada proto podle jeho slov usiluje, aby bylo možné od počátku příštího roku otevřít veškerý objem dovozních kvót na víno, a oproti letošnímu roku by navíc měly být tyto kvóty navýšeny. Celkem by se mohlo v příštím roce podle Škopka dovézt zhruba 670 000 hektolitrů vína se zvýhodněnými celními sazbami. "Povinná" zvýhodněná kvóta by měla činit 93 000 hektolitrů, navýšení zvýhodněné kvóty pro rok 2002 by mělo dosáhnout 490 000 hektolitrů, a dalších 78 000 hektolitrů by bylo možno dovézt z Maďarska v rámci preferenční kvóty s ještě výhodnější celní sazbou. Ta činí u preferenční kvóty deset procent, zvýhodněné celní sazby dosahují 25 procent, standardní celní sazba je 73 procent u cisternového a 30 procent u lahvového vína.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info