Valašská kořalka vyhrála, může se nazývat slivovicí
19.06.2007 | Mladá fronta Dnes
Tradiční moravská pálenka ze švestek bude moci být nadále označována jako slivovice. Europoslanci totiž napravili chybu, která existenci valašské kořalky ohrožovala.
Při březnovém jednání o nařízení, které označuje alkoholické nápoje, zmizela z definice české slivovice nedopatřením věta, že tradiční název je možné používat nejen pro alkohol na bázi lihu, ale i pro alkohol na bázi ovoce.
Pokud by tento návrh prošel i parlamentem, postavil by slivovici před hrozbu zániku. Březina však spolu s předkladatelem návrhu na označování lihovin Horstem Schnellhardtem společně vytvořili pozměňovací návrh, který se stal součástí kompromisu mezi parlamentem a Radou Evropské unie a dnes jej rovněž schválil parlament.
"Skončilo tím nepříjemné období nejistoty, zda tradiční moravská slivovice obhájí své místo na slunci, nebo se stane minulostí" uvedl Březina. Chyba europoslanců před časem vyvolala protesty pěstitelů švestek především na Valašsku. Podle Březiny však nejspíš nešlo o nějaké protičeské spiknutí.
"Spíše se domnívám, že šlo o omyl a nešťastnou ukázku lidové tvořivosti poslanců, kterou tak dobře známe i z našeho národního parlamentu," dodal. Český europoslanec Miroslav Ouzký, předseda výboru, v němž zpráva vznikla, si však myslí, že celá "válka" byla jen "bouří ve sklenici vody". Prý ho i trochu mrzí, jaké pozornosti se návrhu dostalo, přestože parlament přijímá daleko důležitější rozhodnutí.
Klasická vodka bude jen z brambor a obilí
Kromě slivovice však byl návrh na označování lihovin ostře sledovaným i kvůli jiným alkoholickým nápojům, především vodce a likéru Jagatee. Podle schváleného návrhu prosté označení "vodka" bude náležet pouze destilátu pálenému z brambor či obilí.
Vodka z jiných zemědělských plodin bude také vodka, ale na etiketě musí mít uvedeno, z čeho byla vydestilována. U Jagatee šlo naopak o spor Německa s Rakouskem. Němečtí poslanci navrhovali, aby název likéru mohli používat kromě Rakušanů, kteří ho mají uveden v přístupové smlouvě a smí ho používat stejně sami, i Němci. Europoslanci však jejich volání nevyslyšeli a exkluzivitu ponechali Rakušanům.
Další články v kategorii Potravinářství
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)
- Pavel Vacek: Kapr je jednička, sváteční polévky střídáme (23.12.2025)
- Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti masné konzervy z dovozu falšované sníženým obsahem masa a s nedeklarovaným alergenem (23.12.2025)
- Zvěřina ze střediska na Mostecku táhne, zájem je o divočáka na guláš (22.12.2025)
- Peněženku moc nešetří, čas ale ano. Češi cukroví čím dál víc kupují (22.12.2025)
- Předvánoční víkend někteří věnují uzení masa (22.12.2025)
- Rybáři rozvážejí ze sádek v Chropyni desítky tun kaprů pro vánoční trh (22.12.2025)
- Mléčné výrobky snižují riziko demence. Vědci sestavili seznam vhodných produktů (22.12.2025)

Tweet



