Varování pro spotřebitele: salmonela v krůtích řízcích ze zahraničí
13.04.2026 | SZPI
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje spotřebitele před nevyhovující potravinou:
KRŮTÍ PRSNÍ ŘÍZKY, obchodní značka Dobré MASO, Dělené drůbeží maso, čerstvé, třída jakosti A, v balení 400 g, šarže: 26051021, datum použitelnosti: 07.03.2026, výrobce: INDROL Sp. z o.o. Sp.k. ul. Towarowa 4, 62 – 065 Grodzisk Wlkp, země původu: Polsko. Prodávající: Gornicky, s.r.o., Harantova 1359, 397 01 Písek, Česká republika.
Laboratorní rozbor potvrdil v uvedené šarži potraviny přítomnost bakterií rodu Salmonella Agona, které jsou původcem onemocnění salmonelóza.
Vzhledem ke skutečnosti, že předmětný výrobek má již prošlé datum použitelnosti, v tržní síti se nenachází. SZPI však důrazně doporučuje všem spotřebitelům, kteří by mohli mít výrobek doma v zamrazeném stavu, aby jej nekonzumovali. Případné zmrazení nemá na bakteriální kontaminaci prakticky žádný vliv.
Inspektoři vzorek nevyhovující šarže potraviny odebrali v provozovně společnosti Penny Market s.r.o., Neštěmická 825/6, 400 07 Ústí nad Labem – Krásné Březno.
Notifikaci o zjištění nevyhovující potraviny SZPI vložila do evropského systému rychlého varování pro potraviny (RASFF), aby mohlo dojít k došetření v zemi původu.
S kontrolovanou osobou SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty.
Zpracoval: Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí
Další články v kategorii Potravinářství
- Češi za polední menu platí rekordně: průměr už přesáhl 200 korun (12.05.2026)
- Sady Schwarz z Rokycanska přišly vinou čtyř hodin mrazů 30. dubna o půlku úrody (12.05.2026)
- Potravinový ombudsman jednal s nevládními organizacemi, tématem byla transparentnost i nekalé obchodní praktiky (12.05.2026)
- Hazard, který vyšel. Zadlužila rodinu, aby vařila na památkově chráněném statku (12.05.2026)
- Cukrovar Vrbátky se loni dostal do ztráty, tržby mu klesly o 179 milionů Kč (11.05.2026)
- Výroba vepřového na jižní Moravě se letos po dvouletém růstu propadla (11.05.2026)
- Návrh Pirátů na nižší DPH na potraviny a hygienické prostředky vláda asi odmítne (11.05.2026)
- FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly (11.05.2026)
- Při jarní Sbírce potravin se vybralo 702 tun potravin a drogerie, meziročně více (08.05.2026)
- Slovensko kvůli klesajícím cenám mléka navýší dotace farmářům, řekl ministr (07.05.2026)

Tweet



