Veterináři objevili nepovolené barvivo v salámu
08.11.2007 | Agris
Před krátkou dobou zakázané barvivo E 128 červeň 2G, které bylo objeveno v loveckém salámu a salámu vysočina, pocházelo ze staré šarže. Informoval o tom dnes mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben. Podle jeho údajů byly ostatní šarže i ostatní výrobky u výrobce Vysočina a. s. Hodice v pořádku.
Krajská veterinární správa pro Kraj Vysočina uskutečnila ve výrobně salámů v Hodicích pečlivé šetření, které prokázalo, že závadná byla jedině jedna šarže, která byla distribuována na Slovensko. Původ obsahu nepovolené červeně má na svědomí s největší pravděpodobností směs použitého koření. Následné kontroly i kontroly ostatních výrobků neprokázaly přítomnost nepovolené červeně E 128.
„Aby bylo zřejmější, o co jde, uvádíme, že kroky, které vedly k zakázání zmíněného barviva do potravin, odstartovaly vědecké poznatky, že by právě E 128 červeň 2G používaná v potravinářském průmyslu mohla za určitých okolností ohrozit zdraví člověka. Toto barvivo totiž může být metabolizováno až na anilin, který podporuje vznik nádorového bujení. Podle dřívější legislativy EK bylo možné toto barvivo použít jen do velmi omezené skupiny masných výrobků. Na základě přehodnocení Vědeckou komisí při Evropském úřadu pro potraviny (EFSA) pak Komise přijala poměrně rychle nařízení platící pro všechny členské země. Jde o Nařízení Komise (ES) č. 884/2007 z 26. 7. 2007, které zakazuje používat zmíněné barvivo E 128 červeň 2G jako potravinové barvivo,“ vysvětluje Duben.
Z uvedeného je zřejmé, že je v silách státního veterinárního dozoru obsah jakékoli nepovolené látky objevit, ale i dohledat její původ. A v současné chvíli lze potvrdit, že v tržní síti se nenachází žádný lovecký salám, ani salám vysočina ze závodu v Hodicích, který by byl jakkoli zdravotně závadný.
Další články v kategorii Potravinářství
- Pivovar Strakonice prodal meziročně více piva, letos investoval i do automatizace chlazení (25.12.2025)
- ČSÚ: Živý kapr letos stojí 126,23 koruny za kilogram, mírně víc než loni (24.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)
- Pavel Vacek: Kapr je jednička, sváteční polévky střídáme (23.12.2025)
- Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti masné konzervy z dovozu falšované sníženým obsahem masa a s nedeklarovaným alergenem (23.12.2025)
- Zvěřina ze střediska na Mostecku táhne, zájem je o divočáka na guláš (22.12.2025)
- Peněženku moc nešetří, čas ale ano. Češi cukroví čím dál víc kupují (22.12.2025)
- Předvánoční víkend někteří věnují uzení masa (22.12.2025)

Tweet



