Většina zemědělců je proti regulaci výroby mléka

Kvóty na mléko vstoupí v platnost v dubnu letošního roku. Letos se podělí zemědělci o výrobní kvótu 2,6 miliardy litrů mléka. Laťka se však bude z roku na rok zvyšovat až na úroveň 3,1 miliardy litrů. S takovou národní kvótou pro mléko vstoupíme do unie. Část zemědělců si na kvóty stěžuje u Ústavního soudu. Někteří chovatelé zavedení kvót vítají, jiní ho odmítají. Část zemědělské veřejnosti se obrátila na Ústavní soud se stížností.

Tvrdí, že regulování výroby zamezuje zdravý vývoj podnikání. "Kvóty nic neřeší, jen brání dobrým producentům v dalším rozvoji," řekl Josef Stehlík, člen předsednictva Asociace soukromého zemědělství. "Nikomu nezajistí ani pravidelný odběr mléka," konstatoval Stehlík. Soukromý rolník neví o tom, že by kvóty jakkoli pomohly producentům mléka. Vytvoření chovu stáda s mléčnou užitkovostí trvá nejméně sedm let. Malí zemědělci s tím začínali v letech 1992 až 1993. Hodně peněz dali na vybudování stáje, mléčnice a všeho, co k chovu patří. Půjčky budou dlouho splácet. Teď, když jejich krávy začínají naplno dojit, je regulace kvótami poškodí. Kdyby si chtěli ale kvótu nebo její část koupit od jiného, třeba krachujícího zemědělce, nedoplatí se. V případě navýšení denní produkce o sto litrů, což není nic nadneseného a nemožného, chovatele přijde na 165 tisíc korun. Za tyto peníze si koupí svůj podíl na trhu. "To považujeme za neúnosné, protitržní," řekl Stehlík. S tímto názorem ale ne všichni souhlasí. "Zejména v agrární politice přistoupila Evropská unie na přísná pravidla. Chceme po ní omezit dovozy mlékárenských výrobků do republiky. Zároveň chceme se svým zbožím na evropský trh. To nás ale zavazuje k převzetí společných pravidel, mezi ně patří i kvóty," konstatoval jiný soukromý zemědělec z Mělnicka, Pavel Kučera.

Rozhádaní zemědělci stojí proti integrovanému zpracovateli mléka. "Posledních pár let sami cítíme, že určitá regulace vnitřního trhu je nutná," řekl Kučera "Zatím je skutečnost taková, že rozhádaní zemědělci stojí proti spojeným odběratelům a každým rokem zažívají šok. Jednou je to špatná cena za obilí, další rok prodělávají kalhoty na produkci vepřového. Omezení nadprodukce a regulaci produkce s vyrovnáním nabídky a poptávky zažívali i farmáři v zemích unie. Vyřešili to, kvóty jim v tom pomohly," konstatoval Kučera "Kvóta je určitou zárukou i argumentem. A to nejen pro banku, u níž mám půjčku, ale ve velkém, z pohledu celonárodní kvóty, je to ten nejlepší argument pro Evropskou unii. Zavazujeme se a počítáme s určitým množstvím mléka, s nímž do unie vstoupíme. O národních kvótách se mluvilo v Bruselu. Jsou pro přičleňované státy zavazující a unie bere kvóty jako pádný argument i závazek. Z hlediska předvstupního vyjednávaní je to ta nejlepší taktika, když uvedeme konkrétní výši produkce," řekl Kučera. Chceme postupně odstraňovat zábrany.

"Pravidla na kvóty jsou vypracovaná, kvóty vstoupí v dubnu v platnost a my bychom se neměli zabývat tím, jak jim zamezit, ale jak doladit jejich fungování. Argument, že kvóty brání v růstu produkce, neplatí, protože z roku na rok se o zvýšení kvóty může požádat. Je to navýšení o 15 procent a to není málo. K tomu existuje ještě rezerva pro možnost zvyšování kvót." řekl Hrabě. "Kromě mléka jsem se zaměřil na produkci cukrovky. Na tuto komoditu již rok existují kvóty a osvědčily se, proč by se neměly osvědčit i u mléka," konstatoval Hrabě. "Jsem pro pořádek, a ten si od kvót slibuji," dodal. "Novela zákona o Státním zemědělském intervenčním fondu může i přinést tolik nutné saldování, což je další slabina kvót. Ten, kdo vyprodukuje mléko nad stanovené množství, by je mohl prodat jinému, kdo naopak kvóty nedosáhl. Vysvětlujeme to poslancům a věříme, že saldování bude ještě letos," konstatoval Hrabě.

Tři důležitá fakta pro zemědělce:

Do 15. ledna se u Státního zemědělského intervenčního fondu v Praze prostřednictvím formuláře musí přihlásit ti, kteří chtějí kvótu zvýšit. Jsou to ti zemědělci, kteří počítají s vyšší produkcí, než jakou měli v uplynulém roce. Až po obdržení přidělené kvóty mají možnost do 1. března požádat o předpokládané navýšení kvóty. Ročně je to nanejvýš o 15 procent. Do konce ledna musí být Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu v Praze doručen formulář od všech ostatních zemědělců žádajících o přidělení kvóty na mléko. Přihlásit se o kvótu na mléko mají možnost začínající producenti do 1. března tohoto roku. Jsou to ti, kteří se chtějí specializovat na mléčnou produkci, kterou se dosud nezabývali.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info