Vinaři s napětím očekávají konec roku
17.12.2021 | vipera.cz
„Kromě sektů jdou v tomto období rychle na odbyt i tichá přívlastková a jakostní moravská vína. Obchodníci u těchto druhů zaznamenávají během svátků průměrně až dvacetiprocentní nárůst prodeje," uvedla Ladislava Antálková, obchodní ředitelka VINIA Velké Pavlovice. Samotné VINIUM si věří o něco víc, protože očekává zvýšení prodeje těchto vín přibližně o dvacet pět procent. Pro vinaře je konec letošního roku velká šance, jak alespoň částečně zmírnit období covidové pandemie, kdy jim významně klesly tržby. „Vše je ovlivněno nejen pandemií, ale současnou situací.
Všude kolem nás se zdražuje. Energie, potraviny, hypotéky, benzín a nafta. Lidé začínají šetřit a je logické, že se to projeví. Ve vinařství je to navíc složitější, protože velikost a kvalita úrody jsou silně závislé na počasí. To letošní se bohužel příliš nepovedlo. Chladné a deštivé jaro udělalo své,“ řekl Václav Osička, provozně výrobní ředitel společnosti.
„I přesto se dá říci, že obliba moravských vín neustále roste. Mezi nejoblíbenější patří Pálava, Tramín červený a Rulandské šedé. Stále vedou polosuchá vína, která jsou díky zbytkovému cukru krásně zakulacená a plná. S potěšením sledujeme, že i klasické, tzv. staré odrůdy si získávají opětovně svou oblibu. Mezi ně patří Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Neuburské či Svatovavřinecké. I tato poslední dobou tak trochu opomíjená vína si nacházejí své konzumenty,“ doplnila ho Ladislava Antálková. To je velmi pozitivní trend. Ve vinicích jsou totiž tyto odrůdy historicky vysázeny a je opravdu škoda vzdát se těchto našich přírodních skvostů.
Další články v kategorii Potravinářství
- Varování spotřebitelům: houby enoki s výskytem bakterie Listeria monocytogenes (06.05.2026)
- Zhruba 40 pct. potravin v EU obsahovalo pesticidy, většinou to neporušilo zákon (06.05.2026)
- Platforma bojující s plýtváním potravinami končí po dvou letech. Dá přednost jiným trhům (06.05.2026)
- Inspekce varuje, v obchodech odhalila nebezpečné potraviny: Šlo o maso i sýr (06.05.2026)
- Největší pivovar světa AB InBev překvapil růstem zisku i prodeje (06.05.2026)
- Mattoni 1873 a Lavazza budou spolupracovat i na Slovensku (06.05.2026)
- Německý výrobce medvídků Haribo loni zaznamenal rekordní prodej (05.05.2026)
- Akademickým vínem roku 2026/2027 je Hibernal 2025 ze Zahradnické fakulty MENDELU (05.05.2026)
- Otrava dětské výživy HiPP. Exzaměstnanec zadržený v Rakousku obvinění popírá (05.05.2026)
- Čerstvě utrženo se snaží dostat produkty zemědělců na trh přímo a rychle (04.05.2026)

Tweet



