Víno pomáhá zvelebovat historické památky
11.06.2004 | Agris
Finanční sbírka společnosti Vinselekt Michlovský na podporu rekonstrukce božích muk na jižní Moravě vynesla za jeden rok částku 70 tisíc korun. Informoval o tom mediální zástupce společnosti Jiří Janoušek s tím, že uvedenou sumu přinesl prodej kolekce vín s označením Passio Christi (Boží muka). „Z každé prodané lahve Passio Christi putovala na obnovu božích muk jedna koruna,“ konstatoval Janoušek.
Výtěžek sbírky předal majitel společnosti Vinselekt, Miloš Michlovský, starostce obce Perná Marii Bílkové. Právě v okolí Perné se totiž nacházejí boží muka, která budou z výtěžku sbírky Passio Christi opravena. „Sbírka bude pokračovat. Věřím, že se nám podaří zajistit prostředky i na zvelebení dalších těchto často opomíjených památek,“ uvedl Miloš Michlovský.
Boží muka najdeme jako němé svědky minulosti ve velkém počtu po celé jižní Moravě. Řada těchto staveb přitom stojí právě v blízkosti vinic. Protože boží muka se stavěla například na památku šťastných či naopak nešťastných událostí, lze se domnívat, že je vinaři stavěli jako projev díků Bohu za dobrou úrodu. Bohužel, až na výjimky, je současný stav těchto drobných staveb žalostný.
Financování sbírky zajistil prodej vín se speciální etiketou Passio Christi, na níž jsou zobrazena právě boží muka. Do řady Passio Christi zařadil Vinselekt Michlovský špičková jakostní vína, jako například Müller Thurgau, Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Frankovka, Svatovavřinecké či Zwieigeltrebe rosé.
Další články v kategorii Potravinářství
- Lotyšsko prodloužilo zákaz dovozu obilí z Ruska a Běloruska (02.04.2026)
- Semix rozšiřuje výrobu: 65 milionů do fermentace (02.04.2026)
- Liberecký kraj spustil on-line tržiště s nabídkou potravin od lokálních výrobců (02.04.2026)
- Prague Bar Show 2026: Rekordní ročník pro největší B2B nápojovou platformu ve střední Evropě (02.04.2026)
- Inspekce našla v obchodech v Česku další falešné medy. Prozradily je enzymy (01.04.2026)
- Bernard uvádí svůj první kyseláč. Namíchal ho s okurkovým lákem (01.04.2026)
- Americký výrobce koření McCormick se spojí s potravinářskou divizí Unileveru (31.03.2026)
- Inspekce: V bramborovém salátu z Globusu jsou bakterie způsobující listeriózu (31.03.2026)
- Italskému výrobci kávy Lavazza loni stoupl zisk o 8,8 procenta (31.03.2026)
- Velikonoční pečení? Nákup podle letáků vyjde levněji než loni, hlavně díky máslu (31.03.2026)

Tweet



