Vinobraní na Grébovce v Praze 2 nabídne 81 stánků s vínem a občerstvením
21.09.2022 | ceskenoviny.cz
Vinobraní na pražské Grébovce, které popatnácté pořádá Praha 2, nabídne 81 stánků s vínem, burčákem a občerstvením. Součástí dvoudenní oslavy sklizně budou koncerty, rozhovory s vinaři. Speciální program je připravený pro děti. Novinářům to řekla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS). Milovníci vína mohou na Grébovku za svým oblíbeným nápojem vyrazit v pátek 23. září a v sobotu 24. září. Vstup bude zdarma.
"Letos navazujeme na dlouholetou tradici a přicházíme opět s něčím novým. V předstihu jsme po Grébovce rozházeli desítky dřevěných žetonů. Každý, kdo žeton najde a odevzdá ho v sobotu 24. září u stánku naší městské části, dostane dvojku burčáku zdarma," avizovala starostka druhé městské části.
Návštěvníci 15. ročníku akce se mohou těšit na nabídku burčáku a vín z celé republiky, a to včetně vín z vinice Grébovka v Havlíčkových sadech. Vinobraní začne v pátek ve 14:00 na náměstí Míru, v sobotu se program přemístí do Havlíčkových sadů. Na ochutnávku nápoje z hroznů mohou zájemci přijít v sobotu k umělé jeskyni, grottě, kde vznikne tradiční vinařské městečko. Víno a burčák budou vinaři rozlévat na 37 stáncích. V nabídce budou rovněž gastronomické speciality z různých koutů světa a občerstvení pro lidi s bezlaktózovou či bezlepkovou dietou. Připravena je i ukázka rukodělných výrobků a výstava dřevěných vyřezávaných obrazů.
O kulturní vyžití se v pátek postará cimbálová muzika či indierocková kapela The Valentines. V sobotu otevře kulturní program vystoupení pop rockové skupiny Eddie Stoilow ve 13:00. V podvečer se mohou lidé těšit na koncert kapely Děda Mládek Illegal Band a zpěváka Petra Rezka, který na vinobraní pokřtí svou novou desku. Pro děti budou v dolní části parku připraveny tvůrčí dílny a malování na obličej. Program akce je na webu vinobraninagrebovce.cz.
Na vinici v Havlíčkových sadech se pěstuje osm odrůd vína a z tamních hroznů se ročně vylisuje 9000 až 10.000 litrů vína. Vinobraní na Grébovce každoročně navštíví až 30.000 lidí.
V loňském roce se tradiční akce v Praze 2 konala kvůli epidemii koronaviru v omezené podobě jako vinařské trhy. Stánky s vínem byly v prvním dni konání umístěny na náměstí Míru, druhý den se přesunuly do Havlíčkových sadů. V roce 2020 se kvůli epidemii covidu-19 vinobraní na Grébovce nekonalo.
V Praze je každoročně během září několik vinobraní. Na začátku měsíce se konal svátek vína na Pražském hradě a v minulém týdnu v pražské botanické zahradě v Troji, kde nabízeli mimo jiné nápoj z vinice svaté Kláry. V sobotu 24. září se chystá vinobraní na Svatováclavské vinici v areálu Pražského hradu. Jde o nejstarší českou vinici, jejíž historie sahá do 10. století.
Autor: ČTK
Další články v kategorii Potravinářství
- Zástupce pivovarníků navrhl zavést vstupné na Oktoberfest, vysloužil si kritiku (04.02.2026)
- Rohlík zpoplatnil papírové tašky. Hodlá omezit jednorázové obaly (04.02.2026)
- Pesticidy v jablkách? Chybí přesnější data, reagují experti. ČR má přísné normy (03.02.2026)
- Mlékárně Madeta v roce 2024 vzrostl meziročně zisk více než trojnásobně (03.02.2026)
- V Austrálii se připravují na prodej geneticky modifikovaných fialových rajčat (03.02.2026)
- Nápojové kartony: revoluce ve světě obalů, která si zaslouží naši pozornost (03.02.2026)
- Německé pivovary loni uvařily nejméně piva přinejmenším od roku 1993 (03.02.2026)
- Okamura: Šebestyán na příští koaliční radě předloží plán pro levnější potraviny (03.02.2026)
- Budějovický Budvar loni zvýšil prodej na nový rekord 1,946 milionu hl piva (03.02.2026)
- COOP si oblíbil automatizované prodejny. Další řetězce se přidávají, v Česku jich bude 150 (02.02.2026)

Tweet



