Vitana posiluje vývoz
02.09.2005 | Ekonom
Otevření nové linky za 102 milionů korun se ve Vitaně účastnil i prezident ČR Václav Klaus.Vitana, kterou od roku 1992 vlastní norská nadnárodní společnost Rieber & Son, dosáhla loni obratu 2,4 miliardy korun. Firma má výrobní závody v Byšicích, kde pracuje polovina z celkového počtu tisíce zaměstnanců, v Roudnici nad Labem a Varnsdorfu.
Tento týden otevřená nová výrobní linka v Byšicích, která stála přes sto milionů korun, nahradí zastaralou v Kralupech. Tam byla výroba zrušena a 23 zaměstnanců převedeno. Dalších 60 bylo získáno náborem v okolí Byšic. Henrich Homola, generální ředitel Vitany, uvedl, že původní linka zaměstnávala okolo sta lidí, takže o zvýšení zaměstnanosti nejde.
Podle Jana Hanuše, obchodního ředitele Vitany, ale půjde o výrazné posílení exportu. Již nyní se pětina produkce vyváží. Polotovary dodává firma i konkurenci. Tři čtvrtiny vývozu směřují na Slovensko. Firma předpokládá zvýšení odbytu především v severských zemích. Celkově by měl již letos export mimo ČR a SR vzrůst dvakrát a v příštím roce třikrát. Pomoci tomu má již zmíněná nová linka, která se kromě jiného bude specializovat i na tekuté marinády, steakové omáčky a tekuté bujóny. "Například pro Nory speciálně vyrábíme omáčky podle jejich receptury," prozradil Hanuš. Polévkové koření Klasik firma pravidelně dodává i do Mongolska. Rieber & Son již ve Vitaně investoval do modernizace 3,2 miliardy korun.
Další články v kategorii Potravinářství
- Europoslanci ze zemědělského výboru podpořili zákaz názvů jako vegetariánský steak (09.04.2026)
- Varování spotřebitelům: zjištění počátečního mléka Nutrilon Advanced Good Night 1 s toxinem cereulid (09.04.2026)
- Brněnská pivnice měla zkažené potraviny. Kontrolou neprošlo maso i sýrové koule (09.04.2026)
- Antimonopolní úřad ve výrobě a prodeji nealka protisoutěžní jednání nezjistil (09.04.2026)
- Manažer z korporátu se stal králem chlebíčků. Nyní vyrábí miliony lahůdek ročně (08.04.2026)
- Poloha prodejny a nízké ceny rozhodují o výběru řetězce, ukázal průzkum (08.04.2026)
- Němci pijí méně pomerančové šťávy, roste obliba zeleninových nápojů (08.04.2026)
- Thajští rybáři bojují s drahou naftou, varují před kolapsem stomiliardového trhu (08.04.2026)
- Prazdroj se zemědělci ukazuje v přímém přenosu 280 dní dlouhou cestu k pivu (07.04.2026)
- Prodejci: Řetězce neplánují okamžité zdražování potravin kvůli cenám paliv (07.04.2026)

Tweet



