Vstupem Belgičanů se Bernardu zvyšují daně

Humpolecký pivovar ztratil nárok na úlevu spotřební daně, ročně tak naplatí přibližně o pět miliónů korun více

Belgická Duvel Moortgat věří tomu, že kvalitních speciálních piv bude i v tuzemsku stále více.

Tomáš Kňourek

Vstup zahraničního kapitálu do české firmy neznamená jen výhody. Dokazuje to nedávné propojení humpoleckého pivovaru Bernard s belgickou společností Duvel Moortgat. Bernard totiž tímto krokem ztrácí nárok na úlevu ze spotřební daně, kterou mohou čerpat malé nezávislé pivovary s ročním výstavem do 200 tisíc hektolitrů. »Naše roční odvody ze spotřební daně tak budou vyšší o zhruba pět miliónů korun,« řekl spolumajitel humpoleckého pivovaru Stanislav Bernard. Právě on však před několika lety jako šéf Českého svazu malých nezávislých pivovarů daňové zvýhodnění vybojoval. »Těžko se nám tyto dodatečné náklady podaří promítnout do konečné ceny piva. Situace na trhu nám to neumožňuje, je nadále vražedná. I proto jsme potřebovali strategického partnera,« uvedl Bernard.

Vstup Belgičanů do Bernardu, při kterém za navýšení jeho základního jmění o 110 miliónů korun získali padesát procent akcií firmy, ale bude pro pivovar znamenat spíše pozitiva. »Chceme posílit pozici na českém trhu, růst exportního potenciálu a zvýšení schopnosti investovat do dalšího rozvoje,« konstatoval Bernard.

Duvel Moortgat při sňatku s Bernardem údajně vycházel z toho, že segment evropského trhu vysoce kvalitních speciálních piv bude posilovat. To Bernard vysvětlil tím, že klasických ležáků je na evropském trhu přebytek a výrobní kapacity jsou předimenzovány.

Současný šéf svazu malých nezávislých pivovarů Jiří Fusek nepovažuje krok Bernardu za obecnou filozofii pro ostatní tuzemské regionální hráče. »Vždy se tím sleduje určitý cíl, a to buď ekonomický, či obchodně strategický. I v tuzemsku může podobně jako například v Německu vzniknout struktura nezávislá na cizím kapitálu,« sdělil Fusek. Podle něj jsou námluvy tuzemských pivovarů se zahraničními investory často vynuceny tristní úvěrovou politikou bank vůči českým subjektům.

Firma Duvel Moortgat ročně utrží skoro padesát miliónů eur, z toho tři čtvrtiny pouze za značku Duvel. Tu lze najít v 95 procentech belgických hospod, »třetinka« tohoto piva tam přijde přibližně na sto korun. Roční výstav společnosti činí včetně výroby ovocných šťáv 300 tisíc hektolitrů. Pětinu produktů firma vyváží.

Výstav pivovaru Bernard v letošním prvním pololetí meziročně klesl z 56,7 na 45,8 tisíce hektolitrů piva. Tržby se snížily na 58,8 miliónu korun proti 66,5 miliónu korun ve stejném období loni. Humpolecký pivovar je největším výrobcem nepasterizovaného piva v ČR.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info