Výrobce oříšků Alika loni zvýšil tržby o 10,8 pct na 441,7 milionu korun

Společnost Alika z Čelčic na Prostějovsku, která je předním tuzemským výrobcem pražených oříšků, sušeného ovoce a mrazem sušené zeleniny, v účetní roce 2022/2023 do konce letošního března zvýšila tržby o 10,8 procenta na 441,7 milionu korun z 398,5 milionu korun v roce předchozím. Zisk firmy ale kvůli rostoucím výrobním nákladům klesl na 1,8 milionu korun z 15,8 milionu korun v účetním roce 2021/2022. ČTK informaci získala z výroční zprávy společnosti Alika.

Předsedkyně představenstva společnosti Alika Markéta Pavlínová ve výroční zprávě uvedla, že účetní rok 2022/2023 výrazně poznamenaly ekonomickými dopady ruské invaze na Ukrajinu. Firma se potýkala s rostoucími cenami surovin, obalů, elektřiny, plynu, dopravy a různých služeb. Na vysokou inflaci musela reagovat zvýšením mezd svých pracovníků. "Růst vstupních cen vedl k úpravám cen našich produktů, ovšem s určitým časovým odstupem. Kombinace těchto faktorů se projevila v poklesu dosaženého hospodářského výsledku," podotkla Pavlínová.

Rodinná firma Alika ročně vyrobí několik tisíc tun zboží. Značnou část produkce odebírají přímo výrobci potravin, e-shopy, pekařské velkoobchody i regionální obchodní sítě. Mezi hlavní odběratele z řad obchodních řetězců v ČR patří společnosti Makro, Kaufland, Ahold a Globus. Alika provozuje vlastní internetový obchod, prostřednictvím kterého prodává hlavně větší balení arašídů a oříšků či speciální másla vyrobená například z mandlí. .

Většinu produkce Alika prodává na českém trhu, kde v účetním roce 2022/2023 získala 88 procent výnosů. Export míří hlavně na Slovensko, do Německa, Švédska, Rakouska a Nizozemska.

Rodinnou firmu Alika založily v březnu 1992 dvě fyzické osoby. Společnost má zhruba sedm desítek pracovníků. Zakladatelka společnosti Alika Jana Kremlová na přelomu loňského a letošního roku předala po 30 letech svým dvěma dcerám vedení podniku. Na pozici generální ředitelky Kremlovou vystřídala její starší dcera Petra Vránová, která v této rodinné firmě sídlící v Čelčicích u Prostějova dosud zastávala post ředitelky nákupu a marketingu. Její sestra Markéta Pavlínová ve společnosti Alika pracuje jako výrobní ředitelka a nově se stala předsedkyní představenstva.

beh hj

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info