Vyšetřování krav začíná v Evropě různě rychle

Podobně jako na bojišti, tak i v chovech skotu v EU se mění situace prakticky každou hodinu. Skoro se chce říci, že se nová opatření proti nemoci šílených krav přijímají, aby bylo stále o čem psát. A všechna opatření, která v EU přijímají sleduje i Státní veterinární správa ČR a přijímá opatření úměrná naší situaci.

Ostatně obdobně diferencovaně přistupují k vyšetřováním zvířat starších 30 měsíců, o kterém rozhodla Evropská komise, i jednotlivé členské země Unie. Podle rozhodnutí Rady začali letošního prvního ledna testovat ve Francii, Německu a Dánsku, i když, zejména ve Francie i Německu začali s těmito testy ještě před koncem minulého roku. Je nutné připomenout, že ve Velké Británii testují již od dubna 1996. V Portugalsku, které je jednou ze zemí, kde se vyskytly případy BSE ve stovkách, začnou od letošního dubna. V ostatních členských zemích EU se započne s vyšetřováním rizikových a starších kusů (nad 30 měsíců) od prvního července 2001.

Ve Francii se zatím vyšetřuje 20 000 zvířat týdně ve 13 laboratořích a počítá se se zvýšením kapacity až na 100 000 týdně. V Itálii, kde se údajně vyskytly dva případy BSE, testují tisíc kusů skotu týdně ve dvou laboratořích. Potřeba by byla asi 1 400 týdně a počet laboratoří zřejmě vzroste na deset. Ve Španělsku, kde se vyskytly také dva případy, počítají s vyšetřením více než půl milionu zvířat.V Holandsku, kde bylo diagnostikováno osm případů, se vyšetřuje denně 2 500 zvířat.

V Řecku, kde nebyl zjištěn žádný případ, počítají, že bude vyšetřeno 35 000 kusů skotu. Ve Švédsku a Finsku, kde se též nemoc šílených krav nevyskytla, budou testována jen riziková zvířata. Nicméně Finsko doufá, že nebudou muset testovat skot starší 30 měsíců.

Všechna tato opatření praktikovaná v EU mají hlavní cíl - ubezpečit spotřebitele, že veterinární dozor ve všech zemích EU je důvěryhodný. Dalším cílem by zároveň mělo být totální ozdravení evropských stád skotu.

Na základě důvěryhodnosti systému veterinárního dozoru vyzývá EU Rakousko, Španělsko a Itálii, aby přehodnotili posuzování dovozů hovězího z Francie. Stálý veterinární výbor Evropské komise bude v nejbližších dnech (11. a 12. ledna) posuzovat dostatečnost opatření, která Francie přijala.Přestože se problémy s BSE a opatření proti jejímu šíření projevují i politicky, nelze zapomenout na hlavní hledisko, a to hledisko veterinární.

Státní veterinární správa ČR podnikla celou řadu kroků. Kromě zákazu dovozů ze zemí, kde se BSE vyskytla, organizuje od letošního ledna monitoring zvířat rizikových (tj. těch s příznaky jakéhokoli nervového onemocnění) a zvířat starších 30 měsíců - zejména těch, které byly dovezeny v minulých letech ze zemí, kde byla BSE posléze diagnostikována. Počítá se, že během roku bude u nás vyšetřeno maximálně 5 000 zvířat, nevyvine-li se situace jinak.

Orgány veterinárního dozoru provedly společně s Ústředním a kontrolním ústavem zemědělským pečlivou kontrolu asanačních podniků a nyní se zaměří na mísírny krmiv. Zde bude kontrolováno, zda jsou linky včetně zásobníků před započetím výroby krmných směsí pro skot dokonale vyčištěny. Toto bude kontrolováno odběrem vzorků krmných směsí pro skot, zda v nich není přítomna živočišná bílkovina.

Státní veterinární správa si je vědoma, že zájem o vyšetřování BSE mají zemědělci i výrobci potravin, usilují o jistou certifikaci nezávadnosti. Proto ústřední ředitel Státní veterinární správy Josef Holejšovský řekl, že veterinární správa může na výrobcích tolerovat maximálně sdělení o tom, že výrobek pochází z masa zvířat chovu, kde byl uskutečněn monitoring na BSE s negativním výsledkem. Jen takové sdělení je pravdivé a má smysl.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: svs.aquasoft.cz

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info