Význam mléka jako zdroje vápníku pro lidské zdraví

Jan Štěpán

Univerzita Karlova, 3. interní klinika 1. lékařské fakulty, Praha

V těle dospělého člověka je kolem 1 200 g vápníku, z toho 99% je uloženo v kostech a zubech ve formě hydroxyapatitu. Životně nezbytná koncentrace ionizovaného vápníku v krevní plazmě je udržována regulačními mechanizmy v konstantním a velmi úzkém rozmezí (1,13-1,32 mmol/l). Denní obligatorní ztráty vápníku z těla (močí, stolicí a potem) činí průměrně 200 mg. Celková bilance vápníku v organismu je úměrná příjmu vápníku potravou. Většina žen po 35. roce věku má negativní bilanci (asi 25 mg/den). U žen před menopauzou a u mužů do 64 let průměrně postačuje k udržení vyrovnané bilance vápníku denní přívod vápníku 1 g, u žen po menopauze a mužů starších 65 let se doporučuje 1,5 g vápníku. Doporučený denní přívod vápníku u dětí ve věku 1-10 let je 800-1200 mg a ve věku 11-24 let 1200-1500 mg. Tento přívod je nezbytný pro vytvoření vrcholu kostní hmoty jedince. Nedostatek vápníku v potravě se negativně uplatňuje jak z hlediska množství kostního minerálu, tak kvality kostní hmoty, a to zejména v kritických obdobích zvýšených nároků na přívod vápníku (v obdobích změn kostní remodelace). Takovými obdobími jsou růst u dětí a dospívajících, menopauza u žen, senium u mužů i žen a některá onemocnění. Ale také již před narozením, v kritických obdobích rychlého intrauterinního vývoje plodu od 9 týdne, závisí stupeň růstu jednotlivých skupin buněk nebo tkání na prostředí, ovlivňujícím plod. Nejpravděpodobnějším mechanismem pro závislost mezi růstem v časném dětství a hmotou skeletu v dospělosti a ve stáří, kterou dokumentují četné epidemiologické studie, je programování endokrinních systémů, které se uplatňují v regulaci růstu. I krátkodobé zhoršení dostupnosti vápníku může trvale omezit (programovat) počet buněk ve vyvíjejícím se skeletu. Jednou z možných strategií prevence osteoporózy (a pochopitelně také jiných onemocnění) by tedy mohla být úprava výživy matky v těhotenství.

Nedostatek vápníku v potravě u žen po menopauze a u starších mužů je závažným rizikovým faktorem osteoporózy. Osteoporóza je onemocněním masového výskytu. Postihuje 6% české populace, ženy i muže. Klinický význam osteoporózy spočívá v jejích důsledcích - zlomeninách. Přibližně 20 % žen utrpí do svých 65 let jednu nebo více osteoporotických zlomenin. Po 65. roce věku utrpí zlomeniny až 40 % žen. Některá z osteoporotických zlomenin hrozí do konce života každé třetí ženě a každému šestému muži. Incidence zlomenin proximálního femuru se v České republice za posledních 10 let zdvojnásobila. Náklady na léčení těchto zlomenin vzrostly za stejnou dobu na nejméně dvojnásobek a náklady na medikamentosní léčbu osteoporózy dokonce na sedmdesátinásobek. Předcházet zlomeninám u osob s již rozvinutou osteoporózou však není v ekonomických možnostech žádného státu. Hlavní možností koncepčního řešení prevence zlomenin je proto prevence osteoporózy.

Z hlediska primární prevence osteoporózy je základním požadavkem zajištění dosažitelného maxima kostní hmoty během dětství a v dospívání a udržení této kostní hmoty v dospělosti. Předpokladem toho je zajištění přiměřeného přívodu vápníku a bílkovin v potravě, přiměřeného zásobení vitaminem D a C, přiměřené fyzické aktivity a vyloučením toxických vlivů prostředí. Zajištění doporučeného přívodu vápníku je m.j. také součástí strategie sekundární prevence osteoporózy a spolu se suplementací vitaminem D účinně snižuje riziko zlomenin proximálního femuru (nikoli obratlů) u starých osob s již rozvinutou osteoporózou

Pro suplementaci vápníkem je zásadně doporučena potrava. Hlavním důvodem je vyváženost složek potravy. Odpadá tak riziko, že podání většího množství vápníku může interferovat s absorpcí stopových prvků (zejména železa a zinku). Pokud pacient pravidelně nepije mléko nebo nemá v potravě mléčné výrobky, přijímá denně v potravě 0,4 - 0,5 g vápníku. Dalších nejméně 500-1000 mg vápníku, nezbytných pro udržení rovnováhy mezi příjmem a výdejem vápníku a tím také stavu kostí, může s výhodou doplnit mlékem a mléčnými výrobky. U mužů před 65. rokem věku a u žen před menopauzou stačí denně půl litru nízkotučného mléka, 65 gramů tvrdého tvarohu nebo eidamského sýra nebo čtvrt litru bílého jogurtu. Mléko je také významným zdrojem dalších minerálů (magnezium, zinek, mangan) a některých vitaminů (B6), které jsou nezbytné pro udržení dobré kvality kostní hmoty. Doporučený denní přívod vápníku musí být zajištěn u všech nemocných osteoporózou, a to i při další medikamentózní léčbě. Suplementace vápníkem léčebným přípravkem je nutná jen u nemocných, kteří nemohou anebo nechtějí přijímat dostatečné množství vápníku v potravě.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info