Zájem o probiotika roste
18.06.2007 | ÚZPI
V souvislosti se zákazem antibiotických stimulátorů růstu hledají odborníci jejich alternativy. Největší pozornost vzbuzují dvě skupiny a sice probiotika a funkční sacharidy.
Zatímco veřejnost může mít určité povědomí o probiotikách, jsou funkční sacharidy pro mnohé novým termínem. Trvalý přísun příznivých bakterií (probioitka), specifické substráty pro příznivé bakterie (fermentovatelná prebiotika) a funkční sacharidy (jako jsou mono-, oligo- sacharidy - MOS) zajistí udržení příznivé stabilní střevní mikroflóry (eubiosa). Problémy, v minulosti spojované s probiotiky, souvisely se špatnou kvalitou výrobku nebo chybným produktem obsahujícím malé množství nebo žádné živé organismy. Navíc teplota při peletování a konzervační látky aplikované do krmiva mohou nepříznivě ovlivnit probiotické přípravky. Probiotika jsou dnes stabilnější a mají lepší kvalitu než dříve.
Příznivý účinek bakterií mléčného kvašení jako probiotik spočívá v upevnění nebo obnově zdraví trávicího traktu, v redukovaném zápachu výkalů, okyselení trávicího traktu, v tvorbě metabolitů, které mohou inhibovat patogeny, ve zlepšení imunitní funkce organismu a v protirakovinných vlastnostech. Existuje řada metabolitů, které jsou uváděny jako inhibitory patogenních bakterií. Patří k nim organické kyseliny, peroxidy, bakteriokiny a širokospektré antimikrobiální látky. Jako probiotika se také užívají kmeny Bacillus; výsledky jsou smíšené. Jejich nejzajímavější vlastností je schopnost tvoři tepelně odolné a stabilní spory. Bakterie tvořící spory mohou být tolerantní vůči vyšším teplotám a tlakům a zůstat živé. Potenciální problém při užití Bacillus může být situace, kdy se tyto organismy vrátí do vegetativního stavu v trávicí traktu zvířat.
Funkční sacharidy, aplikované jako krmné složky (prebiotika) mají schopnost modulace mikroorganismů v trávicím traktu; mohou ovlivnit a ochránit zdraví organismu v důsledku stimulace příznivých mikroorganismů, mohou také zeslabit virulenci patogenů a stejně tak mohou zvýšit antiadhezivní efekt trávicího traktu proti patogenním bateriím.
Stále více se ukazuje, že nestravitelné oligosacharidy nejsou jen energetickým zdrojem pro mikroflóru tlustého střeva, ale mají důležitou úlohu v buněčném metabolismu, struktuře proteinu a jeho funkci, v komunikaci mezi buňkami a v imunitě hostitele. U zvířat vyvolává aplikace prebiotik řadu fyziologických reakcí jako důsledek modifikace aktivity trávicího traktu; funkční sacharidy mohou ovlivnit metabolismus energie a lipidů, endokrinní funkce a imunitní stav zvířat. Náklady na výrobu, jednoduchá technologie extrakce a potenciálně neomezená dodávka vytvářejí z funkčních sacharidů produkty, které v blízké budoucnosti budou mít vedoucí postavení na trhu stimulátorů růstu.
Další články v kategorii Potravinářství
- Inspekce zakázala prodej dalších kojeneckých výživ. Obsahují toxin cereulid (18.04.2026)
- Zájem spotřebitelů o České cechovní normy roste. Na Makro Czech Gastro Festu o nich Potravinářská komora přesvědčila stovky návštěvníků (17.04.2026)
- Farma z Pelhřimovska sází na samosběry. Po jahodách přichází s další novinkou (17.04.2026)
- Obchodním ředitelem Plzeňského Prazdroje je nově Jan Krafka (17.04.2026)
- Na jaře se veterinární dozor zaměřuje na četnější farmářské trhy (16.04.2026)
- Sládci Prazdroje zvou na Noc pivovarů. Uvařili tři pivní speciály a chystají večerní prohlídky (16.04.2026)
- Ministerstvo zemědělství zvyšuje podíl lokálních potravin ve veřejném stravování (16.04.2026)
- Supermarket v Británii rozdával banány zdarma. Omylem objednal 380 krabic místo 380 kilo (15.04.2026)
- Studenti zlínské univerzity se podílejí na vývoji limitované edice kaší (15.04.2026)
- Potravinový ombudsman: Občanům vadí zejména chaos ve slevových akcích, neví, co je reálná cena potravin (15.04.2026)

Tweet



