Zásady regulace trhu mléka v roce 2000

Michal Němec, Josef Běhal

Českomoravský svaz mlékárenský, Státní fond tržní regulace v zemědělství

Před rokem 1989 patřilo zemědělství k silně podporovaným a tím i preferovaným odvětvím, z čehož vyplývala jeho neúměrná dimenze a z národohospodářského pohledu i nízká efektivnost. Přechod k tržnímu hospodářství zaznamenal výrazný tlak na přizpůsobování zemědělství novým ekonomickým podmínkám a odbytovým možnostem z hlediska jeho rozměru, struktury a výkonnosti. Důsledkem tohoto tlaku je - kromě jiného - i problematika řešení nadprodukce zemědělské výroby a možnosti jejího uplatnění na tuzemském a zahraničním trhu.

Na základě zákona o Státní fondu tržní regulace v zemědělství č. 472/92 Sb., ve znění pozdějších předpisů, provádí stát operace na trhu některých vybraných zemědělských komodit, především formou regulačních opatření, představujících například intervenční nákupy vybraných produktů nebo subvencované vývozy - tedy přímou podporu exportu zemědělských či potravinářských výrobků. Způsob regulace trhu mléka je prováděn převážně formou subvencovaných vývozů mlékárenských výrobků. K tomuto účelu jsou používány dva hlavní nástroje. Jedním je dotace ze státního rozpočtu, tedy objem finančních prostředků, o kterých stát rozhodl, že je pro příští období bude směrovat na regulaci trhu a které jsou tedy z hlediska rozsahu regulačních opatření limitující. Druhým faktorem, který je důležitý při uplatňování regulace trhu, je úroveň minimální ceny mléka, vyhlašované k tomuto účelu státem (Cenový výměr Ministerstva financí). Tato cena představuje nejnižší úroveň ceny, placené zemědělcům za mléko určené kvality, kterou stát garantuje všem zemědělským dodavatelům mléka na mlékárenské zpracování. Systém regulace trhu mléka se postupně vyvíjel, měnil a přizpůsoboval se aktuálním podmínkám a požadavkům tak, aby účinnost a dopady regulačních zásahů SFTR ovlivňovaly vztahy na trhu mléka, a to jak v rovnovážnosti nabídky a poptávky, tak i při promítnutí do oblasti cen v celé vertikále producent - zpracovatel - spotřebitel.

Způsob provádění regulačních opatření je zakotven v Zásadách regulace trhu, které projednává a schvaluje Rada SFTR. Po velice problematickém roce 1999, kdy s ohledem na velmi složitou situaci byla pravidla regulace trhu několikrát měněna, bylo pro období roku 2000 přistoupeno k systému, který by měl zaručit stabilní a transparentní pravidla, při využití předem známých a všemi zúčastněnými přijatých podmínek.

Zásady regulace trhu mléka v roce 2000 stanovují požadavky, které musí daný subjekt, t.zn. mlékárna, splnit, aby mohl do regulace trhu mléka vstoupit. Jedná se především o vyrovnání finančních závazků vůči zemědělským producentům za dodané mléko, ale i závazkům vůči státu a jeho institucím, včetně požadavku na uzavření dlouhodobých, minimálně celoročních smluv na nákup mléka od zemědělských dodavatelů. Dále Zásady určují působnost a podmínky užití minimální ceny mléka a způsoby provádění regulačních zásahů SFTR na trhu mléka.

Systém předpokládá, že regulace trhu bude prováděna především formou subvencovaných vývozů mlékárenských výrobků, a to másla, sušeného odtučněného a plnotučného mléka, kondenzovaného (zahuštěného) mléka, kaseinu, tvrdých a bílých sýrů. Je stanoven způsob určení intervenčních cen vybraných výrobků, jejichž výše má mlékárně umožnit hradit zemědělcům mléko nejméně v úrovni minimální ceny a dále je stanoven postup při poskytování vývozních subvencí na jednotlivé výrobky, nebo skupiny výrobků. Subvence je poskytována zálohově ve výši 80% vypočtené sazby s tím, že po skončení určeného období (čtvrtletí) je následně - podle stanovené metodiky - přehodnocena a vypořádána.

Závazné podmínky Zásad obsahují pravidla pro způsob nákupu a úhrady mléka, výběr právnických a fyzických osob pro operace spojené s regulací trhu mléka, povinnost subjektů poskytovat požadované závazné informace v potřebném rozsahu a další podmínky, vymezující pravidla regulace trhu mléka.

Přílohou zásad regulace trhu mléka je jednak Příloha č. 1, která určuje normy spotřeby mléčné suroviny na jednotlivé mlékárenské výrobky nebo skupiny výrobků, zařazené do regulace trhu a Přílohu č. 2, která určuje jakostní požadavky na syrové kravské mléko pro účely použití minimální ceny.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info