Závěry z jednání AK ČR s producenty vepřového masa 15.3.1999
16.03.1999 | AK ČR
Závery
z komoditního jednání AK CR s producenty veprového masa a zástupci
majitelu masokombinátu 15.3.1999
1. Ke zbavení prebytku veprového masa na tuzemském trhu je nezbytné vyvézt co nejdríve a v co nejkratší dobe 3 000 tun v prepoctu na ž.h. S ohledem na nízké ceny u nás i v zahranicí se navazuje vývoz s pomocí SFTR s tím, že producentum bude zaplaceno 26 Kc/kg ž.h. Vývozy realizovat do konce dubna.
2. Rozhodující masokombináty jsou schopny vyvézt 500 - 600 t týdne v pulkách a delených masech. Vývoz by se mel uskutecnit i v živém. Koeficienty prepoctu na delená masa predá zástupce Spolecenstva rezníku a uzenáru na úrad AK CR v Praze 16.3. do 11.00 hodin.
3. K vyrovnání tržní situace se navrhuje vyvézt 20 tis. ks selat do konce dubna. Cenovou kalkulaci, porovnání s cenou možného vývozu a návrh prípadné exportní podpory predá zástupce Svazu chovatelu prasat na úrad AK CR v Praze 16.3. do 11.00 hodin.
4. Zástupci AK CR uplatní 16.3. v Rade SFTR návrh na další subvencní vývoz 3 tis. t veprového masa v prepoctu na ž.h. nad rámec již uzavrených smluv na vývoz cca 3 800 t a dále návrh na vývoz 20 tis. ks selat.
5. Svaz producentu veprového masa a Svaz chovatelu prasat vydají doporucení na snížení stavu prasnic o 20 tis. kusu, tj. o 7 % u každého chovatele. Snížení realizovat do 30.5.1999.
6. Prítomní zástupci majitelu masokombinátu byli požádání, aby bezodkladne, prizpusobením své nákupní a obchodní politiky, prispeli ke zmírnení ztráty producentu a predešli hlubší likvidaci chovu než se navrhuje.
7. Zástupci AK CR prislíbili vyvinout tlak na urychlení vydání vyhlášky o aparativním zpenežování.
Zpracoval: Ing. Jan Záhorka
tajemník AK CR
Další články v kategorii Potravinářství
- „Dirty soda“ i energetický nápoj. Pohled do laboratoří Coca-Coly (25.08.2026)
- CBC: Kanadskému producentovi medu hrozí kvůli americkým clům ukončení činnosti (25.08.2026)
- Na jaře se může v obchodech zvýšit podíl hovězího masa z Jižní Ameriky (24.08.2026)
- Británie není potravinově soběstačná. Dováží ze zemí ohrožených klimatickou krizí (24.08.2026)
- Na českých polích se v budoucnu může zvýšit podíl sóji, které vyhovuje teplo (24.08.2026)
- Extrémní vedra mění v Itálii produkci šumivých vín, sklízí se dříve a v noci (23.08.2026)
- Obchody plné potravin nemusí být podle premiéra Babiše samozřejmostí (21.08.2026)
- Podnikatel Bukovský z Pekárny Srnín kupuje konkurenční skupinu PAC Hořovice (20.08.2026)
- Kontrolou hygieniků v prvním pololetí neprošla pětina pražských školních jídelen a bufetů (19.08.2026)
- Kontroly odhalily stovky případů nelegálního prodeje kratomu a drog (19.08.2026)

Tweet



