Zelený čtvrtek bude možné přivítat zeleným pivem
12.04.2006 | Mladá fronta Dnes
Období velikonočních svátků bývá časem, kdy pivovary přicházejí s novými specialitami. Letos přicházejí s novinkou sládkové ze Starobrna. Zítra se v téměř dvou stovkách českých a moravských restaurací bude čepovat zelené pivo. "Jedná se o první nápoj tohoto druhu na českém pivním trhu. Pivo je vařené starou tradiční technologií z moravského sladu, českého chmele, vody z podzemních vrtů s vysokým obsahem minerálů a ochucené zvlášť vybraným likérem," uvedl manažer pivovaru Starobrno a vrchní sládek Petr Hausknecht.
Pivo dozrává v původních, přes jedno století starých ležáckých sklepích při stabilní teplotě jednoho až dvou stupňů Celsia. "Dlouhá doba a nízká teplota zrání má při dokvašování příznivý vliv na jemné dosycení, příjemný buket a neopakovatelnost chuti tohoto výrobku," tvrdí Hausknecht.
Pivo, které je charakteristické zelenkavým zabarvením, vysokým řízem, plností v chuti, jemnou hořkostí a hustou pěnou, se dá označit jako třináctka s obsahem alkoholu 5,8 % objemu.
A jak vlastně vznikl nápad uvařit zelené pivo? Velikonoce byly od pradávna oslavou jarního slunovratu, odchodu zimy, probouzení přírody a víry v obnovení sil a zdraví člověka. S těmito oslavami souvisela také kulinářská magie. "S přípravou nejrůznějších obřadních pokrmů se začínalo o Zeleném čtvrtku a jak už napovídá název tohoto dne, mělo by se pojíst nebo popít něco zeleného, aby nebolelo v krku, jak praví pověsti," říkají brněnští sládkové.
Pivo bude na čepu v téměř dvou stovkách restaurací v celém Česku. Nejčastěji se s ním lidé budou moci setkat na jihu Moravy, ale bude k mání například v liberecké restauraci U hokejky, v baru Tučňák na pražské Nekázance nebo v ostravské Pivnici Na patře.
Další články v kategorii Potravinářství
- Týden otevřených sklepů v Budvaru nabídne speciální prohlídky i pivo z tanku (28.05.2026)
- Pražané hlásí zdravotní potíže po konzumaci jídla dvakrát častěji než dříve (28.05.2026)
- Slavné jahody z Vrgorace? Jsou dražší, ale nejlepší v Chorvatsku (27.05.2026)
- Tichý konec retailové sázky Křetínského a Tkáče. Makro zavírá síť menších prodejen (27.05.2026)
- Od kokainu až ke globálnímu fenoménu. Coca-Cola slaví 140. narozeniny (27.05.2026)
- Návštěvníci Hlemýždího festivalu ve Španělsku zkonzumovali během víkendu 14 tisíc kilogramů šneků (27.05.2026)
- Inspekce našla v kuřecích řízcích salmonelu. Lidé mohou mít maso ještě doma (27.05.2026)
- KFC v ČR krátce uzavřelo všechny pobočky. Kvůli skandálu se zkaženým masem (27.05.2026)
- Padesát milionů lahví a žádní pracovníci. Prazdroj spustil plně automatický sklad (26.05.2026)
- Výrobce konzervované zeleniny efko cz z Táborska loni zvýšil tržby i zisk (26.05.2026)

Tweet



