Zmizí česká vejce z domácího trhu na zahraniční?
01.04.2003 | Denik.cz
Lidem, kteří si nedovedou představit Velikonoce bez tradiční pomlázky, hrozí, že budou obtížně shánět vejce. Podle drůbežářů před letošními jarními svátky nejsou tak velké zásoby jako v minulosti.
Kromě toho ze zahraničí přichází řada nabídek na výkup vajec za ceny, které jsou mnohem vyšší než tuzemské. Za všechno může drůbeží chřipka v Nizozemsku a Belgii, která zlikvidovala velké množství nosnic. Tyto země, ale i Německo, chtějí výpadek řešit dovozem vajec i z České republiky.
Uzavřené smlouvy dodrží
K firmám, které již obdržely lukrativní nabídku na vývoz, patří Podnik pro výrobu vajec v Kosičkách na Královéhradecku. "Zatím vývozu brání kontrakty s domácími odběrateli, které jsou zpravidla uzavřeny na čtvrt roku. Po jejich splnění se nám uvolní ruce. Bude-li výhodná nabídka na export trvat nadále, pak bychom vývoz vážně zvažovali, nejen na západ, ale i jinam. Třeba do Rumunska, kde je současná farmářká cena vajec na úrovni 2,20 koruny za kus. U nás nyní dostáváme v průměru 1,50 koruny a s blížícím se létem se očekává další pokles," upozornil ředitel kosičského podniku Petr Hošek. Podle něho průměrná celoroční farmářská cena by měla být ve výši nejméně 1,60 koruny, aby pokryla alespoň výrobní náklady.
Lukrativní export láká
"Musíme zajistit prosperitu firmy. Bude-li cenová nabídka ze zahraničí vyšší než je od tuzemských odběratelů, pak bych se ji nebránil přijmout," připojil se vedoucí výroby Drůbežárny Osík u Litomyšle Josef Mareček.
Rovněž a.s. MAVE Jičín prodává vejce se ztrátou, což nám potvrdil vedoucí závodu Vladislav Sedláček. Uvedl, že od supermarketů dostává firma za kus jen 1,40 koruny. Tato cena představuje zhruba přímé výrobní náklady, bez dalších režijních výdajů.
"Musíme investovat do moderního technického vybavení, abychom splnili podmínky Evropské unie. Zatím upřednostňujeme domácí odběratele vajec. Nechceme dopustit, aby jich bylo na tuzemském trhu nedostatek. Pokud se ale ceny nezvýší, pak i my budeme zvažovat možnosti výhodnějšího exportu," dodal Sedláček.
Další články v kategorii Potravinářství
- Technická fakulta ČZU v Praze slaví 20 let pivovaru Suchdolský Jeník – unikátního spojení vědy, výuky a poctivého českého piva (19.05.2026)
- Vinaři z Česka na jarní části AWC Vienna získali 46 zlatých medailí (19.05.2026)
- Při společné kontrolní akci s PČR a celníky odhalili veterinární inspektoři nevyhovující přepravu potravin a nelegální výrobnu (19.05.2026)
- Jihoamerické maso míří do Evropy. Češi ho poznají hlavně v burgerech (18.05.2026)
- Jak dnes vypadá dobře fungující pekárna (18.05.2026)
- Podezřelého z otrávení přesnídávek pomohl dopadnout bývalý šéf tajných služeb (18.05.2026)
- Mexické tortilly opět dobývají Polsko. Řetězec Taco Bell se tam vrací po letech (18.05.2026)
- Češi míří za nákupy do Polska. Lákají ceny na tržnici i u čerpacích stanic (18.05.2026)
- Mají dva žloutky a jsou „za dobré peníze“. Obří vejce z Hané jdou na dračku (17.05.2026)
- Potravinářská inspekce vloni uložila pokuty za téměř 200 milionů (16.05.2026)

Tweet



