Zvýšení n-3 mastných kyselin v mase
14.02.2005 | ÚZPI
Složení masa závisí kromě jiného na způsobu chovu, na pohlaví, na věku a především na krmení. Pokusy s býky mnoha ras a s jehňaty prokázaly, že pastevní způsob chovu významně přispívá k obohacení svaloviny a tukové tkáně o n-3 mastné kyseliny. Rovněž se prokázalo, že přídavek lněného oleje do jádrového krmiva zvýší obsah n-3 mastných kyselin ve svalovině vepřů. Těmito způsoby lze dosáhnout, že podíl n-6 ku n-3 nenasyceným mastným kyselinám může klesnout na doporučenou hodnotu 5 : 1 nebo ještě níže.
V průmyslových státech je poměr těchto mastných kyselin ve stravě 15 až 17,7 : 1, podle Německé společnosti pro výživu je doporučen poměr 8 : 1, řada odborníků doporučuje 5 : 1. Významnými zdroji n-6 mastných kyselin jsou některé rostlinné oleje (slunečnicový, bodlákový, z kukuřičných klíčků) a obilné produkty. A vzhledem ke zkrmování obilí a extrahovaných šrotů bývá i v živočišných potravinách vysoký obsah n-6 mastných kyselin. Výživa zvířat zeleným krmivem nebo krmivy se lněným nebo řepkovým semenem vede tedy k produkci živočišných potravin se zdravějším složením.Pastevní chov je vhodnou možností, jak zvýšit výživově-fyziologickou hodnotu masa a současně praktikovat solidní způsob chovu zvířat.
Další články v kategorii Potravinářství
- Ceny kakaa klesly. Čokoládový gigant Hershey se vrací k původním recepturám (25.05.2026)
- Zástupci průmyslu i obchodu požadují dvouletý odklad obalového nařízení EU (22.05.2026)
- Dotykačka: Prodej piva v hospodách za poslední rok klesl zhruba o pět procent (21.05.2026)
- MDR: Agrofert chystá na východě Německa investice a žádá zemskou vládu o podporu (21.05.2026)
- Technická fakulta ČZU v Praze slaví 20 let pivovaru Suchdolský Jeník – unikátního spojení vědy, výuky a poctivého českého piva (19.05.2026)
- Vinaři z Česka na jarní části AWC Vienna získali 46 zlatých medailí (19.05.2026)
- Při společné kontrolní akci s PČR a celníky odhalili veterinární inspektoři nevyhovující přepravu potravin a nelegální výrobnu (19.05.2026)
- Jihoamerické maso míří do Evropy. Češi ho poznají hlavně v burgerech (18.05.2026)
- Jak dnes vypadá dobře fungující pekárna (18.05.2026)
- Podezřelého z otrávení přesnídávek pomohl dopadnout bývalý šéf tajných služeb (18.05.2026)

Tweet



