Agropork asi rozšíří impérium

Chovatelé kuřat se cítí ohroženi a chtéji se sdružit do silného celku

Regionální odbytová družstva se zatím u zpracovatelských firem neprosadila.

Zdeněk Zuntych

Zřejmě poslední roztříštěný potravinářský sektor padne. Chovatelé jateční drůbeže chtějí využít příležitosti a vybudují společné odbytové družstvo. Má se tak stát v rámci nové dceřiné společnosti Agroporku. Ta by měla vzniknout do konce června a specializovat se má právě na tuto komoditu. V odvětví by to byl přelomový krok. Odbytových družstev není v odvětví mnoho a tomu odpovídá i jejich síla a postavení.

»Český trh je natolik malý, že nemá cenu budovat odbytová centra podle krajů, když už i v rámci Evropské unie se například spojuje dánský a nizozemský odbyt prasat,« říká Zdeněk Koubek z přípravného výboru Moravského odbytového družstva. Právě snaha stát se členy silného celku vedla k tomu, že toto družstvo nakonec nebylo založeno.

Chovatelé drůbeže tak chtějí čelit tlaku zpracovatelských podniků. Tvrdí totiž, že chov je na samé hranici rentability a v řadě případů dokonce už i pod ní. Veškerý profit má podle nich končit právě u zpracovatelů nebo obchodních řetězců. »Když se podíváte na ceny, k jinému závěru ani nemůžete dojít,« říká Jaroslav Mrvík, ředitel společnosti Drůbež - odbytové družstvo Strakonice. Ta zastřešuje 38 producentů především kuřat z jižních a západních Čech. Prodejní cena čtyřicetidenních kuřat 26,50 Kč/kg nemá pokrývat ani náklady. Lepší firmy jsou na nule, horší, chtějí-li udržet chov, ho dotují z prodeje mléka nebo vepřů. Pro všechny pak platí, že se do výroby nijak výrazně neinvestuje. Podle Mrvíka význam regionální odbytové družstvo má, i když ani ono nemá sílu, aby u hlavních zpracovatelů, jako je Drůbežářský závod Klatovy a Jihočeská drůbež Vodňany, vyjednalo lepší cenu. To potvrzuje i tajemnice Českomoravského svazu výrobců drůbeže a vajec Vlasta Lukšanová, když říká, že cenu 27 Kč/kg se zatím nepodařilo prosadit. »Zpracovatelské firmy mají obrovskou sílu. Proti ní samotný farmář nebo družstvo nemá šanci. Proto východisko vidíme v jednom silném odbytovém uskupení. Jestliže si ale chovatelé své pozice nevybudují ted' v době, kdy poptávká po drůbežím mase roste, pak už nevím, kdy by to chtěli dokázat. Je to prostě na farmářích,« říká. Podle generálního ředitele Jihočeské drůbeže Milana Říhy jsou odbytová družstva v celém světě. »0 této iniciativě ale nevím,« nechtěl novou informaci šéf významné firmy zatím komentovat.

V zemi už několik silných odbytových družstev existuje. Příkladem je samotný Agropork v masném průmyslu nebo Česká vejce v případě vajec. Přes prohru při vyjednávání o cenách mléka s Jihočeskými mlékárnami, která jeho pozici oslabila, si určitý vliv v mlékárenství uchovalo i družstvo Mlecoop, které do té doby ovládalo asi 40 procent trhu.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info