ASZ ČR nesouhlasí s nápadem vytváření „pozitivního seznamu“ zvířat k chovu

Jednou z nejnovějších snah ochránců práv zvířat v rámci EU je úmysl vytvářet takzvané „pozitivní seznamy“ zvířat, což jsou fakticky uměle vytvořené výčty zvířat, která lze na území jednotlivých zemí EU chovat jak v zájmových, ale bohužel také zemědělských chovech.

Pozitivní seznamy zvířat navíc vznikají zcela bez konzultací se zástupci zemědělců a chovatelů – problematika totiž spadá pod DG ENVI, tedy resort životního prostředí, a jeho oddělení CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin).

Výsledkem těchto snah přitom může být podle Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) administrativní omezení nebo dokonce zákaz některých chovů hospodářských zvířat, především pak farmových chovů jelenovitých, jako se řeší například v Nizozemí. Podle ochránců totiž v takovém případě údajně nejde o domestikovaná a navíc nebezpečná zvířata. To neodpovídá ani odbornému a vědeckému poznání, ani tomu, že jelenovití na farmách jsou legislativně ošetřeni jako hospodářská zvířata. Podle ASZ ČR může jít ve skutečnosti o další z mnoha snah o omezení živočišné produkce a následné preference veganské a vegetariánské stravy.

Důsledky uplatňování pozitivních seznamů by byly po všech stránkách negativní. Produkce z farmových chovů je z hlediska svého složení pro člověka nutričním přínosem a jejich zákaz by tak poškodil kromě chovatelů zejména spotřebitele a v konečném důsledku i dané druhy v lidské péči, tedy zejména jejich početnost. Existence farmových chovů také přispívá k vyšší pestrosti krajiny, takže dalším důsledkem by byl pokles biodiverzity v případě takových organismů, které jsou svou existencí na (nejen) farmové chovy vázány. Pokles biodiverzity by nastal také v chovech exotických zvířat a při pěstování rostlin v zoologických (a botanických) zahradách, které jsou často jedinými místy, kde je v praxi možné vzácné druhy zvířat, bylin nebo stromů množit, a uchovávat je tak pro další generace. To fakticky znamená, že snahy ochránců zvířat jsou namířeny přímo proti samotné myšlence ochrany zvířat. Také proto se proti vzniku pozitivních seznamů letos vymezila oficiálním prohlášením Unie českých a slovenských zoologických zahrad, stejně jako Unie botanických zahrad ČR.

Uplatňovat pozitivní seznamy navíc není v ČR zapotřebí. Naše země má totiž pro regulaci chovů nastaven vlastní a dostatečně přísný legislativní rámec a chov některých druhů zvířat omezuje či zakazuje formou „negativního seznamu“. ASZ ČR proto podporuje „Petici proti vzniku seznamu živočichů, které je povoleno držet v soukromém vlastnictví“, jež vytváření pozitivních seznamů odsuzuje. Plné znění petice včetně možnost připojit pod ní svůj podpis najdou zájemci ZDE.

Mgr. Ing. Jaroslav Šebek, předseda ASZ ČR

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info