Austrálie vybije v rozsáhlé části země kočky a vytvoří území bez nich
16.06.2017 | ČT 24
V polovině června odstartoval v Austrálii projekt, který má ochránit řadu původních druhů v zemi proti kočkám. Ty jsou nejobávanějším predátorem pro řadu menších zvířat. Vznikne obrovská oblast v poušti, kde žádná kočka nebude.
Oblast, jejíž rozloha činí 69 tisíc hektarů, ochrání vysoký plot. Uvnitř budou pobity všechny zdivočelé kočky, které tam žijí – podle odhadů jich mohou být stovky až tisíce. Nové kočky by neměly být schopné plot překonat.
Za projekt zodpovídá organizace Australian Wildlife Conservancy (AWC). Ta poté, co z této oblasti zmizí kočky, doveze do rezervace zástupce asi 10 druhů zvířat z ostrovů i dalších míst, kde ještě ohrožení tvorové žijí. Vědci doufají, že by se v chráněném prostoru mohl počet vybraných zvířat brzy zdvojnásobit.
„Dá se říct, že všech menších a středně velkých zvířat ve střední Austrálii i na ostrovech v poslední době dramaticky ubylo,“ uvedl Atticus Fleming z AWC. Hlavním viníkem jsou kočky. „Když dorazili do centrální Austrálie první Evropané, popisovali, jak je plná zvířat. Divoké kočky a lišky z ní ale udělaly město duchů,“ dodal Fleming. Zabíjení koček
V první fázi, poté co příští rok skončí výstavba plotu, bude humánním způsobem utraceno asi 400 koček. Nahradí je nejprve mravencojedi žíhaní a klokani černonozí, které později doplní další ohrožení vačnatci.
V celé Austrálii dnes zdivočelých koček žije několik milionů a představují zatím globálně neřešitelný problém. Každá kočka zabije denně průměrně sedm zvířat, takže dopad na ekosystém kontinentu je enormní.
AUTOR kar
zdroj: ČT24
Další články v kategorii Venkov
- Fotosoutěž pro Juniory ČSCHMS (11.12.2025)
- Most získá vytoužené jezero. Postup pro bezúplatný převod schválila vláda (10.12.2025)
- Blíží se sezona kaprů (09.12.2025)
- Operační program Životní prostředí 2014–2020 završil úspěšné období: tisíce projektů, miliardové investice, lepší ovzduší i voda (09.12.2025)
- Ministerstvo zemědělství poskytne v příštím roce 50 milionů korun na opravy kulturních prvků venkova. Zvýšilo maximální výši dotace na projekt (04.12.2025)
- Španělsko čelí africkému moru prasat, EU vyzývá k rychlým opatřením (03.12.2025)
- Pardubice plánují obnovu rybníčku Netušílek, měl nejvíc druhů obojživelníků (01.12.2025)
- Veterináři si stěžují na rozpočet. Poslední kapkou byla slintavka (01.12.2025)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo jednotné enviromentální stanovisko pro hlavní stavbu vodního díla Nové Heřminovy (01.12.2025)
- SVS upozorňuje na nadlimitní množství olova v krmivu pro zájmová zvířata (29.11.2025)

Tweet



