Boj s nákazou hned tak neskončí

Ústřední nákazová komise má kvůli včerejšímu potvrzení výskytu slintavky a kulhavky v Nizozemsku o důvod více prodloužit mimořádná veterinární opatření proti zavlečení této nákazy do ČR. Její zasedání 27. března by tak mohlo platnost opatření potvrdit i po tomto datu. Včera to řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben s tím, že ČR již prakticky jiná než dosavadní opatření udělat nemůže.

Ministerstvo zemědělství (MZe) zakázalo minulý týden do ČR dovážet a přes její území přepravovat živé sudokopytníky, zejména skot, prasata, ovce a kozy, ze všech zemí EU a Polska. Zákaz platí i pro dovoz a tranzit masa, tepelně neopracovaných masných a mléčných výrobků a mléka a také pro ostatní živočišné produkty ze zvířat vnímavých na kulhavku a slintavku. Cestující z EU a Polska nesmějí do ČR dovážet žádné potraviny živočišného původu s obsahem masa a mléka pro osobní potřebu. Na letištích platí pro cestující z EU a Polska povinnost dezinfikovat si obuv. Dezinfikují se i vozidla a osoby přijíždějící z těchto zemí přes hraniční přechody, což způsobuje zdržení při odbavování. Příhraniční hoteliéři a majitelé restaurací tak například zaznamenali odliv klientů z Německa, kteří musejí déle čekat na odbavení, navíc turistické přechody jsou uzavřeny úplně.

Záchranáři se již připravují na zásah

Téměř 40 strojů a 90 vojáků může vyslat do terénu v případě zavlečení slintavky a kulhavky do České republiky 74. záchranná a výcviková základna v Bučovicích na Vyškovsku. I když její členové doufají, že výjezd nebude nutný, mají již zpracovaný krizový plán a vojáci jsou v pohotovosti, řekl včera pracovník této základny Alois Vrchota. "Pokud by byla situace skutečně kritická, jsou v ČR ještě další čtyři záchranářské základny, které nám vypomohou vojáky i technikou," uvedl. Posláním záchranářů podle něj není likvidace mrtvého dobytka, ale dezinfekce stájí, kravínů a areálů zemědělských družstev a podniků.

Očkovat se případně bude jen nouzově

Nizozemsko hodlá podle ústředního ředitele SVS Josefa Holejšovského jako první postižená evropská země přistoupit k nouzové vakcinaci v okruhu jednoho kilometru okolo ohniska. Důvodem očkování je především vysoká koncentrace zvířat, která zvyšuje riziko šíření epidemie. Očkované kusy později zlikvidují kafilerie. Plošná vakcinace zvířat by v případě zavlečení slintavky do ČR nepřipadala v úvahu ani u nás. To by stát přišlo na 130 miliónů korun. Navíc není jisté, že by zabránila šíření slintavky, která má sedm variant.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info