BSE

Vzhledem k otevření veřejné diskuse o BSE na stránkách MF Dnes komentářem k připravovaným vládním krokům na MZe a min zdravotnictví soudím, že i diskuse Farmcentra má být zcela veřejná. Předpokládám, že z diskuse vzejde jasné stanovisko FC do pátku a to hlavně k možným opatřením MZe, SVS a zdravotnictví v případě zjištění BSE v ČR. Je nezbytné vyvinout podstatný tlak na MZe včetně možností v Agrární komoře, aby opatření byla předem zhruba známa a k zemědělcům pozitivní. Je nezbytné prosadit použití

mimořádných prostředků pro řešení krizí ve smyslu zákona o krizovém plánování a řízení.

MB: Ano - diskuse nutná. Oproštěná na int. stránkách FC od vnitřních odkazů mezi diskutujícími, s odlišením jednotlivých příspěvkůk k jednotlivým

bodům.

Slavicek

LJCH

1) BSE

--------------

Podle posledních informací budou v ČR zahajovat testy na BSE. Domnívám se, že zemědělskou veřejnost, ale i spotřebitelskou veřejnost budou zajímat níže uvedené okruhy otázek a reakce na ně:

a) Kolik bude stát jeden test a kdo ho zaplatí?

[Slav. LJCH ]

Testy jsou švýcarské firmy Prionics a jejich cena roste s poptávkou. Můj odhad je 2.100 CZK. Předpoklad je 1200 testů ročně v ČR, ale může to vzrůst na cca 10 tis. ročně., v případě zjištění také jednorázově na více než 100 tis. testů ročně. Úhrada v EU je kryta z 1/5 fondy EU, ostatní platí chovatel. Odhad v ČR - maximálně do úrovně EU, spíš menší příspěvek.

b) Jaké jsou návrhy MZe ČR a Státní veterinární správy k rozsahu testů a úhrad jejich nákladů.

[Slav. LJCH ]

Návrhy bych nekomentoval, jsou předmětem jednání, pohybují se zhruba okolo mého odhadu uvedeného výše.

c) Které kusy, jakého stáří se budou testovat. Jestli skot dovezený z EÚ - ze států, v kterých je prokázána nákaza nebo veškerý skot starší 30 měsíců jdoucí na porážku? Od jakého termínu. Jak se promítnou tyto náklady do ceny masa na pultech?

[Slav. LJCH ]

Jsem přesvědčen, že nějaký čas vydrží hranice testu podle direktivy EU, kterou vpodstatě přijala Státní veterinární správa ČR - čili 30 měsíců a starší skot. Není vyloučeno snížení hranice testu na 24 měsíců, což je současná úvaha, nikoliv rozhodnutí SRN po zjištění krávy pozitivní ve stáří 28 měsíců.

Dá se předpokládat, že vznikne kombinace porážky a testu u stád, kde byl zjištěn napadený kus. Ale to je pouze odchylné řešení navrhované Bavorskem, které se liší od přijaté direktivy Komise EU, která rozhodla o likvidaci chovu v mistě zjištění, s finanční kompenzací. Výše kompenzace u nás rozhodně nebude dosahovat výše srovnatelné s EU.

Testování začne po technickém proškolení veterinářů a po dodávce sad testů v únoru 2001, počet testů se bude zvyšovat, zřejmě bude nerovnoměrný podle realizovaných dovozů dobytka ze zasažených zemí.

Vliv těchto nákladů nebude na cenu žádný, protože zásadně převýší pokles odbytu a tlak na pokles ceny. Celý náklad na testy minus státní příspěvek ( pokud bude ) je vícenáklad producenta.

Jiná otázka je další negativní vliv možného zjištění BSE na cenu mléka mléčných výrobků. Zde očekávám přechodný pokles odbytu i ceny. Čili zcela proti potřebě ČR v období jednání o mléčné kvótě s EU.

MB: Otázku mléka a předpokládaný pokles odbytu a ceny bych zatím vypustila, aby se zbytečně nezpůsobila panika spotřebitelů u mléčných výrobků. Zatím nikde, ani ve státech s nálezy BSE se o mléku nehovořilo (pasterizace mléka??).

[Slav. LJCH ]

Pokles odbytu mléka v zemích s BSE je prostě realita, bez ohledu na diskusi i ujištění zdravotníků a veterinářů o nezávadnosti mléčných produktů. Ale je to pokles přechodný, pouze je nutné s ním také počítat. Pro nás je to nejméně vhodný čas, kvůli jednání národní kvótě na mléko.

d) Postoj pojišťoven k BSE. Způsob nákazy není dosud prokázán. Uvádí se, že zdrojem onemocnění je masokostní moučka v krmivech, nikoliv šíření vzájemným stykem zvířat (neprokázáno, nejasnosti).

Budou pojišťovny zahrnovat do pojištění nákaz BSE? Jak nákladné bude toto pojištění či připojištění u jednotlivých pojišťoven ?

[Slav. LJCH ]

Myslím, že největší objem pojištění zemědělců má Česká pojišťovna a Pojišťovna ČSOB.

Otázku jim sdělím. MB: Díky za Vaší iniciativu, požádejte je prosím, případně i další členové FC jiné pojišťovny. Myslím si, že by právě na stránkách FC mohl být uveřejněn přehled nabídek pojišťoven, případně zmínka, jak se zachovaly velké nadnárodní pojišťovny k problému BSE ve státech EÚ s prokázanou nákazou BSE.

[Slav. LJCH ]

Otázka je, zda budou opravdu ochotni zveřejnit výsledek, protože je to musí dost zatěžovat. Záleží na podmínkách pojistných smluv a o jejich plnění pojiš´tovny vesměs nechtějí hovořit veřejně.

2) Kvalita potravin a jejich cena. V souvislosti s BSE v EÚ se dozvídáme o různých dopadech této choroby na trhy a zemědělce v EÚ, také na trh v ČR.

--------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------

-----------------

a) Jako prvovýrobce závislý na příjmech z vlastní výroby mám prvořadý zájem na kvalitě a zdraví vlastní produkce. Případná ztráta kvality vlastní produkce se okamžitě pojeví v ekonomice farmy s nebezpečím její likvidace. Kdykoliv, kdokoliv může přijít do provozu farmy na konterolu, odebrat vzorky z krmiva, mléka, krmných směsí, zkontrolovat evidenci skotu, zdraví stáda vody apod. Mohu tedy prokázat kvalitu. A mám prvořadý zájem obstát z důvodu vynaložených nákladů a doposud provedené práce. Což se týká všech zemědělců. Kvalita není zadarmo a není v ČR ohodnocena. CO dál ? Jeké je východisko z této situace. Vždyť spotřebitelská veřejnost je závislá na potravinách, které jsou na pultech obchodů a jejich kvalitě. ČR je známá jako odpadiště, kam je možno dovést i nekvalitní zboží. Na rozdíl od zemědělců mohou obchodníci do ČR dovést cokoliv a než se prokáže kvalita potravin ( pokud se opravdu zkoumá u všech druhů) jsou prodány a zkonzumovány. Čím laciněji nákup, tím lepší vyhlídka získu. Co tím chci naznačit. Že to co se děje okolo BSE, by mělo vlastně pomoci českému zemědělství v obratu společnosti a spotřebitelů k vlastní české zemědělské produkci. A posílení postavení našich zemědělců proti názorům jež tvrdí, že netřeba udržovat vlastní zemědělství. Kvalitu si dokážeme, pokud budou spotřebitelé požadovat, zkontrolovat v potřebném rozsahu (od výrobce až na pult), rozlišit kvalitu a samozrějmně ji také ocenit u prvovýrobce i na pultech obchodů. Není jiná možnost, vždyť - Co budeme jíst? Maso- BSE - jaké? Zeleninu, jakou? Soju, geneticky upravovanou?

[Slav. LJCH ]

To je pravda jen za předpokladu, že BSE nebude v ČR zjištěna. Ale v tom jsem skeptik. Možnost nákazy z různých zdrojů je vysoká, zvlášť proto, že mechanizmus přenosu díky dlouhé inkubační době a praktické nemožnosti zjištění u žijícího jedince prakticky neznáme. Všechny možné zdroje a mechanizmy přenosu, včetně na člověka, jsou pouze pravděpodobnostní úvahy.Přenos tím přesto není nijak vyloučen a je tím pouze nebezpečnější a vyvolavá větší a plošnější opatření při eradikaci nákazy.

Pokud dosud není v ČR BSE zjištěna, pak spíše tuto skutečnost lze připsat malému počtu a nižší kvalitě dosud prováděných testů.

[Slav. LJCH ]

Ohledně kvality a značení původu masa až po pult prodejce jsme zatím také nijak zásadně nepokročili, na rozdíl třeba od Francie. A to vyžaduje další vícenáklady.

MB: Ano, zatím ČR moc nepokročili v oblasti kvality masa. V komoditě mléka je situace značně lepší. Mám však na mysli globalizaci světa a s ní související budoucnost českého zemědělství a potravinářství a nutnost orientace na výrobu vlastní kvalitní zemědělské výroby- potravin. Kterou bude možno kdykoliv, prokázat v každém stupni zpracování, v rozsahu požadavků spotřebitelské veřejnosti. Nemusí být vždy to dovezené kvalitní. Zkušenosti z minulosti jsou dostačující (dovezená kuřata z Číny s prošlou zárukou - 5 let stará, soja geneticky upravená, možná do ČR obchodníci v minulosti dovezli zakázanou masokostní moučku, přidávali jí do směsí - tím poškodili zemědělce (zjistí-li se BSE) i spotřebitele. Kdo bude poškozen? Kdo bude obviněn? Jiným způsobem by se do ČR neměla nemoc BSE dostat nebo jen dovozy nemocných kusů. Nebylo dovezeno i zakázané hovězí maso ? Bude situace lepší - lepší ochrana našeho trhu před nekvalitním zbožím? Kdy?

Podle mě budeme zapasit s ustálením odbytu ekologických potravin jako celá Evropa. Rovnováha se někde nastaví, ale nic nebude jako před BSE.

MB: Ekologické potraviny budou luksusním zbožím, jejichž vysoce pracou výrobu bude muset zákazníci zaplatit - to ukáže poptávka. Potraviny, voda vzduch a s nimi spojené zdraví je však nejdůležitější v životě lidském.

[Slav. LJCH ]

Vyšší poptávka sníží cenu při vyšší produkci, ale rovnováha nastane po větších poruchách trhu a na vyšší cenové úrovni pro ekologické i běžné potraviny.

Podle mě se výrazně zvýší odbyt krůt, kuřat, a vepřového, ale to ne příliš. Vzroste odbyt králičího masa, spotřeba sóji pro potravinářské i krmivářské účely. Vzroste odbyt ovoce a zeleniny. Po přechodném poklesu podle mě vzroste spotřeba mléčných výrobků. V delším časovém odstupu může opět vzrůst spotřeba jehňat. Obecně poklesne porážkový věk - rychlý výkrm bude preferován - mladá zvířata nebudou podezřelá z nákazy.

MB: Reakce lidí na BSE se mi zdá přehnaná. Lidé kouří, pijí alkohol, berou drogy, přejídají se, vědomně konzumují prokatzatelně nezdravé produkty, jezdí auty, létají letadly apod.

[Slav. LJCH ]

Nemá valný smysl uvažovat o reálném stavu, rozhodně působí přestřelená panika, ale to je fakt s kterým nikdo nemůže nic udělat. To se dá jen nějak přečkat. Změna sortimentu producentů je proto nezbytná, jak jsem uvedl výše.

Míra a kvalita státní ingerence pro období krize bude důležitá.

3) BSE slintavka a kulhavka ve světě či jiné nákazy a zdraví lidí:

--------------------------------------------------------------------------

---------------------------------

a) Proč nikdo neinformuje, jaká je celosvětová nákazová situace v nakažlivých chorobách skotu, například slintavka, kulhavka apod.. (a co prasata či drůbež) ? Jsou jiné kontinenty a zemně mimo EÚ prosté veškerých nákaz a jeich stáda zdravá? Možná by se ukázalo, že ČR na tom není tak špatně.

[Slav. LJCH ]

Můžeme se dotázat ředitele SVS, který má nepochybně permanentně celosvětový přehled o závažných nákazách. Ale nejsem přesvědčen o vhodnosti tohoto dotazu. Možná má smysl mluvit o dobré práci veterinářů v případě moru prasat, na rozdíl od mnoha zemí Evropské Unie.

MB: Zde jsem chtěla upozornit, na dobrou práci českých veterinářů a chovatelů. Že v ČR jsou chovy prosté nákaz slintavky, kulhavky TBC, přičemž údajně ve světě problémy s těmito chorobami přetrvávají a nehovoří se o nich, jako se dramatizuje BSE. Nechci však situci zlehčovat.

[Slav. LJCH ]

Nejsem si jist, zda nám pomůže srovnávací tabulka - spíše pomůže vlastní kvalitní práce veterinářů a producentů. Bez velké reklamy jsou obchody s Italií v hovězím rostoucí. Jakmile zde bude BSE, všechno zmizí.

Rozhodně jsme vydělali na dobré práci s prasečím morem, kdy se nahražovaly výpadky v Belgii a SRN, Holandsku.

Vypracovala : Marie Brodinová

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info