V Teplických skalách kvůli ptačí chřipce uhynuli vzácní sokoli stěhovaví

V Teplických skalách na Náchodsku, v CHKO Broumovsko, o víkendu uhynuli dva sokoli, kteří tam hnízdili. Mrtvá jsou i jejich tři mláďata. Pitva Státního veterinárního ústavu (SVÚ) prokázala nákazu ptačí chřipkou. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR Karolína Šulová. Podle ochranářů nejsou uhynutí volně žijících ptáků kvůli ptačí chřipce výjimečná. Letos pracovníci agentury zatím na Broumovsku zaznamenali pokusy o hnízdění osmi sokolích párů. Úhynem sokolího páru v Teplických stěnách pominul důvod pro uzavření tamního okruhu pro turisty.

"Ptáky jsme odvezli na pitvu, aby se vyloučilo cizí zavinění. Někdy se totiž zjistí, že zvířata byla otrávená. V případě sokolů v Teplických skalách ale byla příčinou nákaza ptačí chřipkou. I tak je to smutná zpráva. Doufáme, že ostatní sokolí páry na Broumovsku mladé úspěšně vyvedou," uvedl zoolog Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Broumovsko Petr Kafka z AOPK ČR.

Loni se na Broumovsku podařilo vyvést mláďata čtyřem sokolím párům, což bylo nejvíce za posledních 70 let. Sokoli vlivem pesticidů vymizeli v polovině minulého století a krajinu Broumovska znovu osídlili až kolem roku 2000.

"Úhynem sokolího páru v Teplických stěnách také pominul důvod pro uzavření okruhu pro turisty a je opět přístupný. Děkujeme všem návštěvníkům, kteří toto omezení respektovali. Kvůli hnízdění sokolů je stále uzavřena Frýdlantská vyhlídka na hoře Ostaš. Průchod kolem vyhlídky je však pro turisty zachován," uvedl Kafka.

Ochranáři na Broumovsku na jaře kvůli zahnízdění chráněných sokolů stěhovavých pravidelně omezují přístup do některých míst ve skalních městech. V Teplických skalách jde zpravidla o úsek prohlídkového okruhu v blízkosti Chrámových stěn, včetně modré turistické značky, kde letos důvod pro uzavření tak již pominul. Druhá uzavřená oblast, Frýdlantská vyhlídka na hoře Ostaš, ale do poloviny června zůstává. Toto opatření ochranáři vydávají v Teplických skalách každoročně, v ostatních oblastech Broumovska podle situace.

Populace sokolů stěhovavých se v posledních letech v Česku mírně rozrůstá, část hnízdění je však stále neúspěšná. Platí to i pro Broumovsko, kde v posledních letech ve skalních oblastech hnízdí ročně okolo osmi párů. Většina hnízd je v oblasti Adršpašsko-teplických skal. Na Broumovsku se sokoli začali znovu objevovat v 90. letech minulého století, první pár zahnízdil okolo roku 2000.

Teplické skály jsou jedním z nejatraktivnějších pískovcových skalních měst v Česku. Prohlídkový udržovaný okruh, který vede Teplickými skalami, měří asi šest kilometrů. Skály spolu s turisty přitahují také horolezce. Teplické a adršpašské skalní město jsou svojí rozlohou 1803 hektarů největší národní přírodní rezervací v České republice.

Autor: ČTK

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info