Česká slepice má podle EU málo životního prostoru

Na cestě země do Evropské unie stojí při nynějším projednávání kapitoly zemědělství drobný problém - české slepice snášejí vejce v příliš malých klecích. Vyměnit je za větší? S tím by se tuzemští chovatelé i smířili, protože to však bude stát moc peněz, chtějí na to více času. Čeští vyjednavači jim ho chtějí dát, a proto se nyní snaží v Bruselu vyjednat přechodné období pro podmínky chovu nosnic.

Malé klece mají leckde

"První reakce Bruselu jsou celkem příznivé," říká hlavní vyjednavač ministerstva zemědělství s EU Tomáš Zídek. Šance na úspěch podle něho zvyšuje i to, že klece, které nevyhovují směrnici unie, mají například i Maďaři či Slovinci, a i oni chtějí slepičí problém řešit podobným způsobem. "V zemích unie mají na změnu podmínek chovu nosnic čtrnáct let a myslím, že bychom delší čas na přípravu měli dostat i my. Jinak bychom se dostali do strašně složité situace," tvrdí Jan Čech, ředitel společnosti Agpi Písek, jednoho z největších producentů vajec v zemi. "Odmontovat den ze dne klece a vyhrnout je buldozerem? Tak se to dělalo jen za druhé světové války, když se najíždělo na montáž bombardovacích letounů," připojuje se na stranu chovatelů i Zdeněk Burda z ministerstva zemědělství.

U nás jsou navíc nízké stropy

Malé klece pro nosnice ovšem mají i v unii samé a směrnice týkající se podmínek jejich chovu straší chovatele již od roku 1999. Ukládá jim, aby podmínky v klecích postupně zlepšovali, aby v nich slepicím zajistili více místa, světla, stelivo, které jim umožní klovat i hrabat, aby měly lepší přístup ke krmítkům i napáječkám... A od roku 2012 by se měly používat jen takzvané obohacené klece, které slepicím poskytují větší "komfort". Více prostoru slepicím mohou dát čeští chovatelé celkem jednoduše - jednu dvě z klece prostě vyhodí. I to bude mít pro ně podle Jana Čecha nepříjemné ekonomické dopady. "Budeme muset snížit produkci nebo vybudovat další haly," říká. Slepičí klece však mají ještě jeden handicap, a vlastně hlavně kvůli němu se nyní vyjednává přechodné období - klece v českých chovech jsou totiž o tři centimetry nižší, než by měly být. "Jsou vysoké jen třicet sedm centimetrů, a měly by mít čtyřicet. To aby hlavami nebouchaly o drátěný strop klece," vysvětluje Zdeněk Burda.

Vajíčka s nejistým osudem

Podle vyjednavače ministerstva zemědělství Tomáše Zídka je otázka, kdo bude po vstupu do unie jíst vajíčka slepic chovaných v malých klecích. "Unie možná nebude chtít, aby se dostala na trhy členských států," řekl. To se ovšem jejich producentům moc nelíbí. "Nač bychom pak vyjednávali přechodné období? To by nemělo logiku," diví se Jan Čech z Agpi, která vejce vyváží i do Dánska, Holandska a Švýcarska.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info