Chov hospodářských zvířat trpí nízkými farmářskými cenami

Nízké farmářské ceny a povinná centrální evidence skotu, prasat, ovcí a koz mají negativní dopad na chovatele. Zatímco ještě v nedávné minulosti patřily domácí chovy hospodářských zvířat k běžným jevům na českém venkově, dnes jsou vidět jen ojediněle. "Zájem o drobné chovy výrazně poklesl. I můj syn, který vloni prodal na jatka dvě jalovice, letos žádnou nechce," svěřil se nám starosta Pilníkova na Trutnovsku František Hubáček.

Vysoké náklady, nízké ceny

Podle pilníkovského starosty se domácím chovem zvířat zabývají převážně jen lidé, kteří mají možnost si obstarat levnější krmiva. "Obce mají velké problémy s neobdělávanými pozemky. Trávy a sena se sklízí méně než dříve. Kladem ale je, že již nejsou potíže se zapáchajícími domácími chlévy," řekl Hubáček.

Hlavní příčinou úbytku domácích chovů jsou vysoké náklady na výkrm zvířat a nízké farmářské ceny vepřového a hovězího masa. "Lidem se nevyplácí starat se denně o býčka nebo prase, raději si koupí kvalitní maso v obchodě nebo půlku prasete od zemědělců," míní pilníkovský starosta.

Od výkrmu jatečných zvířat odrazuje zejména starší lidi i "papírování" spojené s povinnou centrální evidencí skotu, která je od 1. dubna nutná i u prasat, ovcí a koz. Opatření, jež požaduje Evropská unie, má pomoci v boji proti BSE a dalším nákazám. Pokud rodina chová u určitého druhu zvířete více než jeden kus na člena, pak je povinna o každém pohybu zvířete písemně informovat cetrální registr.

Zootechnikům přibyla práce

Každé hospodářské zvíře musí být také označeno buď nezaměnitelnou ušní známkou, nebo tetováním. Toto opatření přináší větší starosti i velkochovatelům. "Zvyšují se nejen náklady, ale i nároky na práci zootechniků, kteří označování zvířat musí zajistit na úkor vlastní chovatelské práce," postěžoval si Jiří Klement, místopředseda ZD Příluka na Svitavsku, které chová stádo až 170 kusů koz a sto prasnic s produkcí asi dvou tisíc selat za rok.

"Abychom měli vyšší produktivitu práce, zaměstnáváme méně lidí. Teď budeme muset jednu sílu přijmout a koupit i novou techniku na označování zvířat. Vyšší náklady se budou muset promítnout do cen jatečných zvířat," upozornil Petr Štěpánek, jednatel společnosti P.S. Jezbořice na Pardubicku, produkující ročně až 25 tisíc selat.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info