Chov jelenů nejen na maso
14.09.2011 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Právní posouzení vedlejších produktů výroby jeleního masa v Evropské unii.
Jelení maso se v Evropské unii těší stále větší oblibě. Ve srovnání s jinými druhy masa má tento druh, mimo jiné, nízký obsah tuku a cholesterolu a malou energetickou hodnotu. Vedlejší produkty, které vznikají při výrobě a zpracování masa, jsou naproti tomu většinou využívány jako krmivo pro zvířata nebo se s nimi zachází jako s odpadem.
Také mimo Evropskou unii je jelení maso velmi žádáno. Pro vedlejší produkty je zde však mnohem větší využití, především je zájem o paroží v lýčí, šlachy a ocasy. V Asii (především v Číně a Koreji) patří k základním surovinám tradiční medicíny, k vysoce ceněným léčivům. Uplatňují se jako prostředky k posílení imunity, ke zlepšení kvality krve, ke zvýšení krvetvorby a ke zlepšení sportovní výkonnosti. Používají se při léčení selhání činnosti jater a ledvin, chudokrevnosti, neplodnosti, problémy s pohybovým aparátem, potencí a stresem.
Jelení vedlejší produkty, paroží v lýčí, šlachy a ocasy, nejsou léčiva ve smyslu funkčních léčivých prostředků, protože na základě současného stavu vědy u nich nebyly doposud zjištěny žádné farmakologické účinky.
Zatímco obchodování s parožím v lýčí jako s potravinou je v Evropské unii zakázáno, ale pokud by byl zájem trhu o jelení šlachy a jelení ocasy, je možné, aby byly prodávány jako „normální“ potraviny.
Fleischwirtschaft, 2011, 91, č. 7, s. 26-31 ISSN 0015-363X
Hirsche liefern mehr als nur Fleisch
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii Venkov
- Prohlídka laboratoří on-line i virtuální pitevní stůl. Výuku na MENDELU doplňují digitální novinky (10.02.2026)
- Únorem startuje zahrádkářská sezona. Pravidla hry změnila LED světla (09.02.2026)
- Obří úhyn ryb, které se udusily v řece Dyji, zřejmě zavinil extrémní rozvoj sinic (05.02.2026)
- Testy prokázaly u uhynulé labutě v Uherském Hradišti ptačí chřipku (05.02.2026)
- Ptákem roku 2026 se stala pěnice černohlavá, která vyniká svým zpěvem (04.02.2026)
- Vlaštovky nemají představu o vzhledu svých vajec, přesto cizí vejce odstraní (04.02.2026)
- Konec zabijaček v Česku. Lidé zpohodlněli a chtějí prase v balíčku (02.02.2026)
- Pesmise. Král psích krmiv Pavel Bouška chystá pro Polsko miliardovou investici (02.02.2026)
- V malochovu na Hradecku se objevilo letošní páté ohnisko ptačí chřipky v ČR (30.01.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo první Věstník v roce 2026 (30.01.2026)

Tweet



