Chovatelé mají na zákon o registraci zvířat fintu

Od čeho jsou předpisy a zákony? Od toho, aby se porušovaly. Toto rčení připomíná nový veterinární předpis o chovu hospodářských zvířat. Nová veterinární vyhláška, která platí od počátku dubna letošního roku zavádí povinnost registrace chovů prasat, pokud čítají více, než jeden kus, chovů ovcí a koz, pokud jsou ve stádě více než tři kusy.

Registrovat se musí i každý včelín a chovy plemenných ryb. Podle vyhlášky musí být každý chov registrován, aby bylo možné dohledat původ zvířete. "Smyslem vyhlášky samozřejmě není obtěžovat lidi a honit je po úřadech, ale především to, aby se do potravinového řetězce nedostalo maso neznámého původu" říká k vyhlášce tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Josef Duben.

Předpis se týká chovných zvířat, nevztahuje se na zvířata, která jsou určena pro vlastní spotřebu majitele. "Jen prase k vlastní spotřebě majitele nemusí mít značku" potvrdil Hugo Roldán z tiskového odboru ministerstva zemědělství. Jeden vepř v chlívku je povolen, dva jsou považováni za chov a povinnost registrace pro ně platí."Pro občana se nic nezmění, o svá zvířata se musí starat stejně jako dosud. Má ovšem povinnost nám hlásit i poražení zvířete." doplňuje informaci Josef Duben

"Někomu se zdá zbytečné registrovat jeden včelín, který má na zahrádce, ale například okres Teplice je častým ohniskem nákazy varoázy. Z tohoto důvodu je registrace naprosto v pořádku." říká Martin Šifalda z Okresní veterinární správy v Teplicích. S jeho názorem se ztotožňují i další veterináři.

Předpis nás legislativně přibližuje Evropské unii a rozhodně není samoúčelný. Registrace eviduje Českomoravský svaz chovatelů a je zdarma. S žádostí o radu se každý může obrátit na veterinárního lékaře.

Češi už ale přišli na to, jak se této povinnosti vyhnout. "Lidi pochopitelně vyhlášku obcházejí. Když mají ve chlívě tři čuníky, každý z rodiny má pro sebe jednoho a tím v podstatě povinnost registrace odpadá. Zákon se tím neporuší," řekl veterinář Juraj Vrabec. Vše je otázkou kontroly. Pokud budete mít v chlívku tři čuníky a inspektora přesvědčíte, že tam jsou jen na návštěvě, záleží jen na něm, zda vám uvěří. Podle zákona jsou ale tři čuníci v chlívku považováni za chov. Dozor nad dodržováním zákona má orgán veterinárního dozoru, kontroly budou provádět inspektoři státní veterinární správy. "Při zjištění nedostatků jsou ale sankce velice mírné," potvrdil Duben. Vše se bude řešit domluvou, pouze při opakovaném porušení hrozí finanční sankce. "Budeme na lidi apelovat, aby tuto povinnost dodržovali, protože je to důležité i z hlediska nemocí." dodává Josef Duben.

Problém nastane ve chvíli, kdy s čuníkem půjdete na jatka. Neoznačeného vepře jatka nepřijmou. Ale kdo by s vepřem na jatka chodil? Na vesnici snadno seženete ochotného řezníka, který čuníka za menší úplatek na dvorku porazí.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info